USA: Płonące lasy w Kalifornii zagrażają Los Angeles

USA: Płonące lasy w Kalifornii zagrażają Los Angeles

Kalifornijscy strażacy walczą z żywiołem na terenach leśnych tuż obok Los Angeles w rejonie Malibu. Pożarem objętych jest ponad cztery tysiące hektarów lasów i zarośli. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjają wiejący w porywach do 80 km/h wiatr oraz niezwykle sucha roślinność. Ze względu na szalejące płomienie zamknięty został dwunastokilometrowy odcinek autostrady biegnącej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

 

 

Łącznie ponad trzy tysiące strażaków uczestniczy w walce z żywiołem. Do tej pory zidentyfikowano sześć głównych ognisk pożarów szalejących w Kalifornii na północ od Los Angeles. W działania gaśnicze zaangażowane są śmigłowce oraz samoloty gaśnicze. Powagi sytuacji dodaje fakt ekstremalnej suszy, którą eksperci porównują do tej, która zazwyczaj występuje w sierpniu.

 

 

W hrabstwie Riverside setki strażaków zacznają opanowywać szalejący na ponad tysiąc pięciuset hektarach żywioł ognia, który pochłonął do tej pory jeden budynek mieszkalny i spowodował konieczność ewakuacji setek pozostałych, które znajdowały się w okolicy. Dwóch strażaków biorących udział w działaniach gaśniczych zostało poszkodowanych. Ich obrażenia okazały się niegroźne dla zdrowia i życia.

 

 

 

W regionie Camarillo zmieniający się wiatr skierował płomienie w kierunku budynków mieszkalnych, zagrażając około czterem tysiącom gospodarstw domowych, z czego aż piętnaście zostało zniszczonych. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach.

Władze zarządziły ewakuację w dzielnicach sąsiadujących bezpośrednio z terenami zagrożonymi pożarem w chwili gdy płomienie zaczęły zbliżać się w kierunku wybrzeża. California State University oraz Channel Islands zostały zamknięte. Przystąpiono również do ewakuacji gospodarstw położonych w nadmorskich kanionach - znajdują się tam głównie rancha, ogrody, obozowiska oraz domki letniskowe.

 

W ciągu nocy pożar przeszedł przez kanion w Point Mugu State Park i swoimi płomieniami objął ewakuowane obozowisko, jednak strażakom udało się obronić znajdujące się tam budynki. Płomienie sięgały na ponad siedem metrów. W momencie kiedy wiatr na chwilę ucichł, strażakom udało się wykonać strefę bezpieczeństwa wokół terenów rekreacyjnych.

Strażacy od początku roku wyjeżdżali do ponad 680 pożarów lasów w Kalifornii - to o ponad 200 więcej niż w analogicznym okresie w latach ubiegłych.

Foto: Google Maps
Video: YouTube

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/