Wrocław: Wypadek na Odrze

Wrocław: Wypadek na Odrze

Dnia 11 kwietnia br. na rzece Odra przy Jazie Opatowickim doszło do wypadku z udziałem dwóch pchaczy i barki, które pracowały przy remoncie Wrocławskiego Węzła Wodnego powyżej Jazu Opatowickiego. O godzinie 7:25 barka zerwała się z cumy i zaczęła swobodnie płynąć z nurtem rzeki, ku uskokowi wodnemu.

W wyniku przepłynięcia przez jaz oraz kolizji z elementami urządzenia hydrotechnicznego, w jednym z pchaczy doszło do poważonego uszkodzenia kadłuba, przez co statek zaczął tonąć. Jako pierwsi na miejscu zjawili się policjanci z Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych KMP we Wrocławiu, którzy przy pomocy łodzi motorowych podjęli udaną ewakuację pięcioosobowej załogi, a także zholowali dryfującą w okolicach jazu barkę do brzegu, gdzie została ona odpowiednio zabezpieczona. W następnej fazie akcji do działań przystąpili strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 we Wrocławiu, których zadaniem było zatamowanie wycieku substancji ropopochodnych z zatopionego pchacza. Po dowiezieniu na miejsce specjalistycznych zapór przeciwolejowych rozpoczęto ich rozkładanie wokół statku, co skutkowało zatrzymaniem rozprzestrzeniania się ropy w wodach Odry. Do działań skierowano także separator olejowy, którym neutralizowano wodę z zakola rzeki, gdzie znajdowała się dość spora ilość zanieczyszczeń ropopochodnych. Dodatkowym problemem było wypompowanie blisko 5-ciu tysięcy litrów ropy, która znajdowała się w zbiornikach podtopionego pchacza. Tym zadaniem zajęli się również ratownicy z JRG 3, którzy za pomocą specjalistycznych pomp rozpoczęli wypompowywanie paliwa do podstawionych zbiorników.

W godzinach nocnych na miejscu pozostał jeden zastęp z JRG 2, który wraz z patrolem policji dozorował miejsce zdarzenia. Dalsze czynności mające na celu m.in. wydobycie zatopionego statku, będą prowadzone w najbliższych dniach. 

Do działań skierowane zostały zastępy ratowniczo - gaśnicze i specjalistyczne z wrocławskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1, 2, 3 (pluton rat. chemiczno - ekologicznego), 5 i 8, oficer operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, z-ca komendanta miejskiego - st. kpt. Krzysztof Stępień, a także jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siechnicach.

Oprócz jednostek ochrony przeciwpożarowej w akcji udział brały patrole policji, pogotowie ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

{ rsmediagallery tags="20130411_barka"}

Strażacki.pl

Wrocław: Wypadek na Odrze

Czytaj również