Zgorzelec

Wspólna akcja polskich i czeskich strażaków - 15 godzin walki z żywiołem

Wspólna akcja polskich i czeskich strażaków - 15 godzin walki z żywiołem

W poniedziałek, tj. 7 września po 4 rano  doszło do pożaru budynku po byłej placówce Straży Granicznej. Na miesjce akcji jako pierwsi dojechali strażacy z JRG Bogatynia. 

Ustalono, iż pożarem objęty jest dwukondygnacyjny budynek znajdujący się na byłym polsko – czeskim przejściu granicznym. W chwili przybycia strażaków płomienie wydostawały się z okien na parterze oraz na piętrze budynku.

W pierwszej fazie akcji z samochodu GCBA podano na widoczny pożar dwa prądy wody w obronie oraz w natarciu. Ze względu na szybko rozwijającą się sytuację pożarową, zadysponowano do pożaru dodatkowe siły i środki z JRG Bogatynia oraz zastępy OSP z gminy Bogatynia.

W ramach współpracy transgranicznej, ze wsparciem przybyły także zastępy z Czech.

Strażacy czescy zostali skierowani do działań od frontu budynku, gdzie płomienie przedostawały się w kierunku kolejnych pustych pomieszczeń. Ich zadaniem było stłumienie pożaru z zewnątrz obiektu. Natomiast w drugiej fazie działań wprowadzano do obiektu po dwie roty w pełnym zabezpieczeniu OUO w celu oddymienia pomieszczeń oraz wykrycia i ugaszenia ukrytych zarzewi ognia. Jednocześnie prowadzone były działania gaśnicze na zewnątrz obiektu.

W ramach prowadzonej akcji, do gaszenia ukrytych zarzewi ognia oraz do wykonania otworów wentylujących pożar w stropach obiektu wykorzystano system Cobra. Równolegle prowadzono przeszukania pomieszczeń. Osób poszkodowanych, nie stwierdzono.

Działania, którymi dowodził dowódca JRG Bogatynia trwały ponad 15 godzin. Do zdarzenia zadysponowano 11 zastępów JRG PSP (20 strażaków), 6 zastępów OSP KSRG – Bogatynia, Sieniawka, Radomierzyce, Studniska Dolne (22 strażaków), 2 zastępy OSP- Działoszyn, Kopaczów (6 strażaków). W ramach współpracy transgranicznej polskich strażaków wsparli koledzy z Republiki Czeskiej. Łącznie w akcji udział wzięło 48 strażaków i 19 samochodów pożarniczych.

Źródło:  KP PSP Zgorzelec

Strażacki.pl

W poniedziałek, tj. 7 września po 4 rano  doszło do pożaru budynku

Galeria

Czytaj również