Jaroszowiec

Wyciekło około 40 ton rozgrzanego szkła w Hucie Szkła w Jaroszowcu

Wyciekło około 40 ton rozgrzanego szkła w Hucie Szkła w Jaroszowcu

28 września 2020 r.  przed godiną 10 strażacy dostali informacje, że w Hucie Szkła w Jaroszowcu pękła wanna na szkło i wycieka z niej szkło w ilości ok. 40 ton

Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził następującą sytuację: rozszczelniony zbiornik (wanna) z rozgrzanym szkłem do temperatury ok. 1300 stopni Celsjusza, personel Huty Szkła rozpoczął schładzanie miejsca wycieku szkła oraz całej wanny.

Działania straży pożarnej polegały na ciągłym schładzaniu miejsca wycieku szkła i całej wanny poprzez podawanie 12 prądów wody oraz wypompowywaniu wody z kanału hali, której nadmiar mógł spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej i elementów konstrukcyjnych pieca hutniczego.

W wannie znajdowało się około 250 ton rozgrzanego szkła, które wyciekało do misy znajdującej się pod wanną. Na miejscu zdarzenia pracowało 10 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej, łącznie 28 strażaków. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Działania ratownicze trwały ponad 7 godzin. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległy trzy wentylatory przemysłowe, czujniki termoelektryczne (termopara), rury napowietrzania, chłodnice wodne i podesty stalowe. Straty oszacowano na kwotę 200 tysięcy złotych, uratowane mienie to 5 mln zł.

Źróło: KW PSP w Krakowie 

Strażacki.pl

28 września 2020 r.  przed godiną 10 strażacy dostali informacje,

Galeria

Czytaj również