Szubin

Wypadek na DK nr 5 na obwodnicy Szubina. Wyciekła toksyczna substancja

Wypadek na DK nr 5 na obwodnicy Szubina. Wyciekła toksyczna substancja

25 kwietnia br. około północy na DK nr 5 na wysokości bwodnicy Szubina doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych.

W zderzeniu doszło do rozszczelnienia cysterny z niebezpieczną substancją. Silnie toksyczny diizocyjanian toluenu, czyli TDI wyciekł z uszkodzonego zbiornika. W miejscu wypadku rozlaniu uległo ponad 8 ton niebezpiecznej substancji. Teren w najbliższej okolicy uległ skażeniu.

Odważni i świetnie wyszkoleni specjaliści z Grupy Ratownictwa Chemicznego z Bydgoszczy stanęli w oko w oko z jedną z najtrudniejszych akcji w ciągu kilkunastu ostatnich lat w naszym regionie - informuje portal Bydgosz998 na swoim fanpage. 

Strażacy podczas działań musieli pracować w ubraniach ochronnych tworzących barierę zabezpieczającą przed działaniem substancji między innymi o działaniu toksycznym. Ponadto w pierwszej fazie działań konieczna okazała się praca w pełnym zabezpieczeniu dróg oddechowych przez aparaty powietrzne. Rozlana ciecz została zneutralizowana przy pomocy nadwęglanu sodu. Do wypompowania pozostałej części płynu z cysterny użyto specjalnej pompy. Substancja trafiła do innej podstawionej cysterny. Pozostałość, która nie mogła zostać wypompowana - została zabezpieczona przy użyciu sorbentu. Dalsza część działań skupiona będzie na zlikwidowaniu skażenia terenu. Po postawieniu na koła naczepy typu kontener-cysterna i odholowaniu wraków dopiero będzie można przystąpić przy pomocy ciężkiego sprzętu do usuwania skażonej gleby.

Redaktorzy portalu Bydgoszcz998 nieoficjalnie dowiedzieli się, że najpoważniejsze obrażenia odniósł kierowca Scanii. W momencie uderzenia, gdy doszło do rozerwania płaszcza cysterny trująca ciecz wpadła do kabiny w miejscu fotela kierowcy. Mężczyzna został poważnie poparzony. Jego stan jest bardzo ciężki. Prócz oparzeń między innymi doznał on poważnego urazu kończyny dolnej oraz prawdopodobnie stracił wzrok.

Do szpitala na obserwację trafili działający na miejscu Ratownicy Medyczni. Byli oni bowiem narażeni na oddziaływanie trującej substancji oraz jej oparów. Dwa ambulanse zostały tymczasowo wycofane do czasu dokładnej dezynfekcji. W ich miejsce skierowano dwa ZRM z Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

W kulminacyjnym momencie na miejscu działania prowadziły trzy zastępy z JRG 2 Bydgoszcz oraz jeden zastęp z JRG 4 Bydgoszcz wchodzące w skład Grupy Ratownictwa Chemicznego.

Info/foto dzięki uprzejmości Bydgoszcz998

Strażacki.pl

25 kwietnia br.


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również