Zalesie: Pożar budynku magazynowego

Zalesie: Pożar budynku magazynowego 

W dniu 7 października 2013 roku około godziny 15:00 straż pożarna została poinformowana o pożarze budynku magazynowo - inwentarskiego w Zalesiu gm. Brzeziny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów ochrony przeciwpożarowej działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na paląca się słomę, która znajdowała się wewnątrz budynku.

 

Ze względu na duże zadymienie i brak możliwości dotarcia do źródła ognia rozpoczęto wydobycie z budynku dużych ilości składowanej słomy. Po przybyciu na miejsce kolejnych zastępów zwiększono liczbę prądów gaśniczych oraz przystąpiono do przeszukania pomieszczenia w celu odnalezienia ewentualnych zwierząt które miały się tam znajdować. Po krótkim czasie odnaleziono kilkadziesiąt świń (4 maciory i ok. 30 prosiąt), które zostały ewakuowane z palącego się budynku.

Pozostałe roty pracujące na zmianę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wyrzucały ręcznie przy pomocy wideł słomę z budynku, dopiero z pomocą ciągników udało się wydobyć znaczne ilości palącego się materiału co znacznie ułatwiło prace strażaków. Ze względu na słabe ciśnienie w sieci hydrantowej i duże zapotrzebowanie wodne została podjęta decyzja o zbudowaniu punktu czerpania wody przy zbiorniku retencyjnym w Bogdance, który znajdował się niedaleko pożaru.

Dopiero ok. godz. 18:00 sytuacja została uznana za opanowaną lecz w dalszym ciągu strażacy usuwali pozostałości słomy, przelewali ją woda dogaszając pozostałości zarzewi ognia. Przyczyna pożaru jest w trakcie ustalania. Działania trwały około 5 godzin.

Siły i środki:
•JRG Brzeziny
- Mercedes GBA 2,5/24
- Star Man GCBA 4/24
- KIA SPORTAGE SLRR
- SUZUKI GRAND VITARA SLOp
•OSP Brzeziny
- Man GBA 2,5/16
•OSP Polik
- Star GBA 2,5/20
•OSP Helenów
- Jelcz GCBA 5/32
- Star GBM 5/8
- Ford SLRt
•OSP Witkowice
- Star GBA 5/8
•OSP Jordanów
- Star GBA 2,5/16
•JRG Koluszki
- MAN GCBA 5/40
- Renault SCCn 18


{ rsmediagallery tags="20131010_zalesie_pozar_budynku_magazynowego"}

Strażacki.pl

Czytaj również