Zgorzelec: Stan rzeki niebezpiecznie wzrasta

Zgorzelec: Stan rzeki niebezpiecznie wzrasta

Zagrożenie ze strony wzrastających stanów rzek w powiecie zgorzeleckim ma także miejsce na terenie gmin: Zgorzelec, Sulików, Bogatynia, Zawidów, Pieńsk. Oprócz zagrożonej Bogatyni niebezpiecznie zrobiło się w samym Zgorzelcu, gdzie woda w Nysie Łużyckiej przekroczyła stan alarmowy o blisko 150 centymetrów.

Sytuacja cały czas monitorowana jest przez jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całego powiatu – strażacy podjęli już około 60 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych pomieszczeń gospodarstw domowych. Na przedmieściu Nyskim strażacy ułożyli specjalistyczne rękawy przeciwpowodziowe, oraz worki z piaskiem.

Najgorsza sytuacja ma miejsce w Sulikowie, gdzie woda wdarła się do budynków mieszkalnych. W działaniach uczestniczy póki co 120 strażaków ( 6 zastępów PSP i 14 OSP ), lecz w każdej chwili istnieje możliwość zadysponowania dodatkowego wsparcia z powiatów ościennych. W niektórych miejscach jak np. w miejscowości Sulików czy Bogatynia zamknięto zagrożone ulice.

 

Decyzją Starosty Zgorzeleckiego, Artura Bielińskiego na terenie całego powiatu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W związku z trwającymi intensywnymi opadami deszczu oraz dalszym wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach na terenie powiatu lubańskiego, z dniem 3 czerwca 2013 r. od godz. 9.00 na obszarze powiatu lubańskiego, gdzie rzeka Kwisa zalała odcinek drogi powiatowej na ulicy Dolnej.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w powiecie lwóweckim, gdzie zalana jest droga powiatowa numer 2528D pomiędzy Dębowym Gajem, a Sobotą (w gminie Lwówek Śląski) – wylała tam rzeka Bóbr.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Arlety Kucharskiej z serwisu zinfo.pl

{ rsmediagallery tags="20130603_zgorzelec_stan_rzeki_niebezpiecznie_wzrasta"}

Strażacki.pl


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również