3 rodzaje latarek dla profesjonalistów – taktyczne, myśliwskie i latarki szperacz!

3 rodzaje latarek dla profesjonalistów – taktyczne, myśliwskie i latarki szperacz!

Mówi się, że XXI wiek to czas specjalizacji. Niezależnie od tego, czy to faktycznie prawda, warto zwrócić uwagę, że praktycznie każde obecnie używane urządzenie jest z reguły dedykowane dla określonych osób czy zastosowań. Nie inaczej jest w przypadku latarek, gdzie obok popularnych modeli „do wszystkiego” znaleźć można też coraz więcej rozwiązań przeznaczonych dla profesjonalistów – ochroniarzy, policji, wojska, myśliwych czy przedstawicieli innych zawodów. Co trzeba wiedzieć o produktach tego rodzaju?

A dlaczego nie jedna latarka?

Przed przejściem do omówienia ręcznych źródeł światła dla profesjonalistów, trochę miejsca poświęcimy odpowiedzi na pytanie – a dlaczego nie kupić zwykłej latarki turystycznej lub domowej? Wbrew pozorom nie powinno ono zresztą dziwić, gdyż wciąż podobne podejście prezentuje wiele osób. Zapominają oni, że latarki wykorzystywane przez różnego rodzaju pracowników czy służby muszą posiadać odpowiednie parametry, które zapewnią wystarczającą użyteczność i bezpieczeństwo. Z kolei oszczędzanie w tym zakresie zawsze będzie utrudniać wykonywanie zadań, a czasem nawet może być nawet przyczyną wypadków. Dlatego też warto pamiętać, że zwykłe latarki nie nadają się do profesjonalnych zastosowań, gdyż:

 • dają zbyt mało światła,
 • mają zbyt mały akumulator,
 • brak im dodatkowych funkcji,
 • ich obudowa jest nietrwała, a urządzenie jest wrażliwe na wilgoć i pył.

Latarki taktyczne

Pierwszym z omówionych przez nas typów ręcznych źródeł światła są latarki taktyczne LED. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim wśród przedstawicieli służb mundurowych – np. wojska, policji czy straży granicznej. Co jasne, produkty tego typu nie tworzą jednolitej grupy i potrafią się dość mocno od siebie różnić. Za najważniejsze cechy latarek taktycznych można uznać:

 • dużą jasność strumienia światła – ponad 1000 lm,
 • stosunkowo kompaktowe rozmiary,
 • solidną i szczelną obudowę,
 • możliwość montażu na broni.

Innymi przydatnymi rozwiązaniami stosowanymi w tego typu źródłach światła jest też zamontowanie wybijaka do szyb, funkcja stroboskopu oraz SOS. Większość dobrych latarek taktycznych to urządzenia akumulatorowo-ładowalne, gdyż rozwiązanie to zapewnia większą wydajność.

Latarki myśliwskie

Od momentu upowszechnienia się, latarki taktyczne często wykorzystywane są także przez cywili, a wśród nich i myśliwych. Duże zapotrzebowanie ze strony tej grupy użytkowników sprawiło jednak, że obecnie mogą oni także kupić modele dedykowane dla siebie. – Głównymi różnicami między latarkami myśliwskimi a taktycznymi jest z pewnością brak szyny mocującej do broni oraz inne wymagania w zakresie jasności. W tym przypadku bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest możliwość korzystania zamiennie z rozproszonego światła oświetlającego duży teren oraz skupionego, które posiada większy zasięg. Także i w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem są latarki akumulatorowo-ładowalne, szczególnie w sytuacji, gdy polowanie odbywa się ze stałej bazy – wyjaśnia ekspert sklepu Elatarka.pl.

Latarki szperacz

Inną grupą ręcznych źródeł światła dla profesjonalistów są szperacze. Możliwości ich zastosowania są bardzo duże, a najczęściej użytkują je:

 • służby mundurowe,
 • pracownicy ochrony,
 • grupy poszukiwawczo-ratownicze,
 • harcerze.

Najważniejszą cechą latarek szperaczy policyjnych jest oczywiście ich duży zasięg, który powinien wynosić co najmniej kilkaset metrów. Oczywiście trzeba w tym miejscu dodać, że żadne ręczne urządzenie tego typu nie dorówna stacjonarnym szperaczom zasilanym z sieci. W tym przypadku kluczowa jest jednak mobilność, która pozwala na oświetlenie dowolnego obszaru i wyłuskanie z mroku lub mgły osób czy zwierząt.

Latarki dla profesjonalistów – gdzie kupić?

Co jasne, dobre latarki taktyczne wojskowe, do lasu, myśliwskie czy też szperacze nie są dostępne w każdym miejscu. Najłatwiej można je znaleźć w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak elatarka.pl. Warto w tym miejscu podkreślić, że ich zaletą jest nie tylko szeroki wybór produktów. Równie ważna jest też gwarancja producenta, fachowe wsparcie oraz bezpieczeństwo transakcji, których nie dają aukcje czy też nieznane strony internetowe. Jeśli więc chcesz kupić profesjonalną latarkę, to tylko w specjalistycznym sklepie!

Strażacki.pl

Mówi się, że XXI wiek to czas specjalizacji. Niezależnie od tego, czy t


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również

blog comments powered by Disqus