Świat

Boeing 747 SuperTanker - największy na świecie samolot gaśniczy

Boeing 747 SuperTanker - największy na świecie samolot gaśniczy

Boeing 747 SuperTanker to największy na świecie samolot gaśniczy firmy Global. Boeing 747 SuperTanker to specjalnie zaadaptowany B747-400F, będący przedostatnią wersją produkcyjną jumbo jeta.

Jego długość to 70 metrów a rozpiętość skrzydeł to ponad 64 metrów. Waga samolotu to ponad 250 ton. Boeing ma zainstalowane zbiorniki w dwóch rzędach i podłączone do dysz, które umożliwiają stopniowy lub ciągły zrzut nad miejscem pożaru.

Samolot posiada zbiornik na wodę lub środek gaśniczy z 74 200 litrami. Jak informuje właściciel, firma Global Supertanker Services, samolot może dokonać zrzutu na obszarze o długości blisko 5 km i szerokości 46m. W ciągu niecałej doby (20 godzin), samolot może przybyć z ładunkiem wody w dowolnie wybrane miejsce na ziemi.

Firma nie ujawnia, ile kosztuje jeden zrzut, tłumacząc, że cena jest zależna od wielu czynników, m.in. lokalizacji, terenu, rozmiarów obszaru, liczby zrzutów.

Boeing 747 SuperTanker brał udział w gaszeniu pożarów lasów m.in. w Kalifornii, Chile, Izraelu, Australii. Obecnie walczy z pożarami lasów w Amazonii, gdzie wylądował 22 sierpnia i będzie uczestniczył w akcjach przez około dwa tygodnie. W Boliwii znajdują się dwie trzyosobowe załogi, które działa zmianę.

Info: Czytelnik Michał

Źródło grafiki

Strażacki.pl

Boeing 747 SuperTanker to największy na świe

Czytaj również