Jelenia Góra

Ćwiczenia „Karkonosz 2019” w Jeleniej Górze

Ćwiczenia „Karkonosz 2019” w Jeleniej Górze

W dniach 17-18 października 2019 roku w Jeleniej Górze odbyły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „Karkonosz 2019”. Wzięło w nich udział 12 zespołów ratownictwa medycznego z Polski i z Czech w ramach projektu „Jak ratujecie u Was”.

Projekt polega na współpracy polskich i czeskich służb ratownictwa medycznego z rejonu pogranicza polsko-czeskiego, obejmującego obszar działania EUWT Novum z o.o.

Partnerami projektu są:

  • Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM z o. o.
  • Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze (Partner Wiodący)
  • Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich
  • Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje
  • Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje
  • Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku

Współpraca odbywa poprzez organizację po obu stronach granicy działań projektowych polegających na przeprowadzeniu wspólnych szkoleń, konferencji, ćwiczeń oraz staży wymiennych personelu medycznego. Głównym celem projektu jest zacieśnienie i zwiększenie intensywności współpracy pomiędzy jednostkami służb ratownictwa medycznego z Polski i Republiki Czeskiej.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Dwudniowe ćwiczenia składały się z kilku zadań. Zaczęło się od dużej akcji ratowniczej w samym centrum Jeleniej Góry. Oprócz zespołów ratowników medycznych z Polski i z Czech udział wzięły w niej również policja, straż graniczna oraz zastępy PSP i OSP.

Scenariusz zakładał pościg za przestępcami, którzy przekroczyli polsko-czeską granicę. Podejrzani, którzy poruszali się busem, uciekali przed patrolem policji i straży granicznej. Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze kierujący wjechał autem w grupę pieszych. Rannych zostaje około 30 osób. Jeden z poszkodowanych znajduje się pod autem, kierowca jest uwięziony w pojeździe. Przestępcy próbują dalszej ucieczki na piechotę, ale do akcji wkraczają policjanci i straż graniczna z psem. Podczas zatrzymania padają strzały. Jeden z uciekających zostaje ranny.

Na miejsce pierwszy przyjeżdża zespół pogotowia ratunkowego z Jeleniej Góry. Biorąc pod uwagę rozmiar zdarzenia, ratownicy od razu proszą o zadysponowanie dodatkowych zespołów. Po chwili na miejsce przyjeżdżają zastępy straży pożarnej. Strażacy w pierwszej chwili włączają się do pomocy ratownikom, w celu sprawnego przeprowadzenia segregacji poszkodowanych. Przystępują również do wykonania dostępu do osób uwięzionych w busie oraz pod pojazdem.

Co kilka minut na miejsce zdarzenia docierają kolejne zespoły ratowników w Polski i z Czech. Ratownicy muszą się zmierzyć z różnymi obrażeniami. Straż pożarna rozstawia namiot pneumatyczny, w którym lżej poszkodowani mogą oczekiwać na transport do szpitali. Najciężej poszkodowani są przewożeni w pierwszej kolejności.

Po wycięciu drzwi za pomocą narzędzi hydraulicznych kierowca zostaje przełożony na deskę. W celu podniesienia pojazdu strażacy używają poduszek pneumatycznych.

Kolejnym elementem ćwiczeń były zadania, do których zespoły przystępowały indywidualnie. W Galerii Nowy Rynek w Jeleniej Górze ratownicy musieli udzielić pomocy osobie, która doznała zawału serca. Na jeleniogórskich błoniach ratownicy musieli udzielić pomocy dziecku, które zostało postrzelone z łuku przez swojego kolegę.

Po zapadnięciu zmroku na ratowników czekały kolejne zadanie. Tym razem były one realizowane w okolicach hotelu Mercure.

Drugiego dnia uczestnicy mieli zaplanowane zadania symulacyjne z fantomem oraz omówienie realizowanych wcześniej zadań medycznych.

Strażacki.pl

W dniach 17-18

Galeria

Czytaj również