Kraj

Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej. Sprawdź, czy stosujesz tzw. cyberhigienę

Cyberbezpieczeństwo w straży pożarnej. Sprawdź, czy stosujesz tzw. cyberhigienę

Higiena cyberbezpieczeństwa w straży pożarnej stanowi wspólną odpowiedzialność zarówno strażaków, jak i kadry dowódczej.

Jest ona kluczowym elementem każdego programu zabezpieczenia teleinformatycznego.

Na stronie Przeglądu pożarniczego pojawiły się przykładowe wytyczne dbania o tzw. cyberhigienę. Standardowa lista kontrolna cyberbezpieczeństwa powinna obejmować następujące zagadnienia:

  • Rób aktualizacje!
  • Jeżeli pojawia się oficjalna informacja o wykrytych „nieszczelnościach” programów, to niezainstalowanie „łatki” jest wręcz zaproszeniem dla hakera amatora. Komunikat dostawcy oprogramowania stanowi wprost instrukcję obsługi do wykorzystania błędu istniejącego w starszej wersji software’u, którą łatwo można wyeliminować, instalując nowszą jego wersję.
  • Zainstaluj skuteczny program do zarządzania tożsamością i dostępem, który wymaga silnych haseł i uwierzytelniania wieloskładnikowego. Rozważ użycie danych biometrycznych w przypadku dostępu do danych wrażliwych.
  • Zastosuj zasadę najmniejszego przywileju - każdy ma dostęp tylko tam, gdzie musi, a nie tam, gdzie chce. Nie udostępniaj swoich loginów i haseł.
  • Zainstaluj ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i zapory typu firewall.
  • Domyślnie szyfruj dyski i urządzenia zewnętrzne.
  • Wykonuj regularnie kopie zapasowe.
  • Stwórz system szkoleń w zakresie świadomości bezpieczeństwa oraz wymagaj w nich uczestnictwa.

SWD PSP – czas na zmiany!

Jak czytamy na stronie Przeglądu pożarniczego  prace dotyczące nowego SWD rozpoczęły się w 2016 r., ale jego odbiory pokrzyżowała pandemia.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia zmieniona zostanie architektura SWD PSP z rozproszonej na scentralizowaną, co usprawni procesy obsługi zdarzeń oraz umożliwi łatwiejszą integrację z zewnętrznymi systemami teleinformatycznymi, w szczególności z systemem powiadamiania ratunkowego. 

Źródło: ppoz.pl

Strażacki.pl

<

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet