Czarna statystyka utonięć

Czarna statystyka utonięć 

Od początku maja na polskich jeziorach rzekach oraz morzu utonęło aż 306 osób, tylko podczas czterech dni sierpnia nad wodą straciło życie 35. Najczęściej tym tragediom winny jest sam człowiek. Nie przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku czy spożywanie alkoholu.

 

Do pierwszych utonięć związanych z wypoczynkiem dochodzi w kwietniu i dlatego właśnie od tego miesiąca policja prowadzi statystyki, które prowadzone są do końca września. W tym roku piękna słoneczna pogoda sprawiła, że wiele ludzi udaje się nad akweny wodne aby się ochłodzić i miło spędzić czas. Niestety wielu z nich nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. Głównym przewinieniem pływających jest picie alkoholu. Często słyszy się tłumaczenia, że „po jednym piwie jestem trzeźwy”, jednak może to być złudne wrażenie, a to piwo może okazać się przyczyną tragedii.

W maju br. według policyjnych statystyk utonęło 49 osób, w czerwcu liczba ta wzrosła do 95. Natomiast w lipcu czarna statystyka podniosła się do 127 utonięć i tak do 4 sierpnia życie straciło 306 osób.

W ubiegłym roku woda odebrała życie 436 osobom, najtragiczniejszy okazał się miesiąc lipiec w którym utonęły aż 164 osoby.

Przypominamy o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu zasad bezpiecznego wypoczynku. Nawet jedno piwo, czy skok do wody może doprowadzić do tragedii całej rodziny.

Zapamiętaj kilka podstawowych zasad:

-po wejściu do wody najpierw schładzamy ciało i stopniowo nie gwałtownie zanurzamy się,

-nie wchodzimy do wody zaraz po jedzeniu, odczekajmy kilkadziesiąt minut,

-nie zostawiajmy dzieci bez opieki nad wodą, kilkusekundowa nieuwaga może doprowadzić do tragedii,

-nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu,

-jeżeli zamierzasz pływać np. w kajaku lub innym sprzęcie pływającym pamiętaj o kapoku.

Na podstawie statystyk - policja.pl

Strażacki.pl

Czytaj również