Czechy: W całym kraju wysoki poziom zagrożenia pożarowego

Czechy: W całym kraju wysoki poziom zagrożenia pożarowego

Na terenie Republiki Czeskiej panuje susza, a w związku z nią istnieje wysokie ryzyko wybuchu pożaru - ostrzegł w niedzielę Czeski Instytut Meteorologiczny (CHMI). Taka sytuacja będzie utrzymywać się przez następne dni. Meteorolodzy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się otwartym ogniem. Ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, może zwiększyć przede wszystkim wiatr, aczkolwiek w ciągu kolejnych dni spodziewany jest słaby wiatr wiejący z prędkością do 4 m/s. Ostrzeżenie jest ważne do odwołania.

Według statystyk w chwili obecnej u naszych południowych sąsiadów mamy do czynienia z największą suszą panującą na terytorium Republiki Czeskiej od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku - meteorolodzy szacują, że lipiec będzie najbardziej suchym miesiącem od 1951 roku. Strażacy w przeciągu ostatnich trzech dni odnotowali wzrost liczby pożarów o 30-40 procent.

Meteorolodzy zapowiadają, że do końca tygodnia mogą pojawić się sporadyczne burze wraz z przelotnymi opadami deszczu, ale taka sytuacja nie będzie trwała zbyt długo. Od następnego tygodnia znów nadejdą kolejne upały, a temperatury maksymalne będą sięgały nawet 35 stopni celsjusza.

 

Strażacki.pl

Czytaj również