Świat

#Filmowe_święta ze Strażackim.pl

#Filmowe_święta ze Strażackim.pl

W tę świąteczną niedziele przedstawiamy wam trzecią propozycję filmową dotyczącą tematu strażackiego.
Tą propozycją jest chyba najpopularniejszy, najbardziej widowiskowy, najbardziej „kozacki” film strażacki czyli BACKDRAFT (polski tytuł Ognisty podmuch) z 1991 roku.

backdraft

Obsada filmu to gwiazdy kinowe takiej jak Kurt Russell, William Baldwin,  Donald Sutherland, Robert De Niro, dzięki temu mamy aktorstwo na najwyższym poziomie. Film opowiada historię dwóch braci pochodzących z rodziny strażackiej, którzy przypadkowo zmuszeni są służyć w jednej jednostce w Chicago. Była to jednostka gdzie stacjonowały dwa pojazdy, Engine 17 i Ladder 46. Tytułowy Backdraft to zjawisko pożarowe, które wykorzystane było przez piromana do podpalania budynków a z którymi musieli się zmierzyć tytułowi bohaterzy.  BACKDRAFT to obowiązkowa pozycja filmowa dla tych co nie widzieli jeszcze filmu oraz obowiązkowa pozycja dla „starych wyg” którzy dorastali przy tym filmie.

 

CIEKAWOSTKI
Jednostka w której był kręcony film była faktyczną jednostką straży pożarnej w Chicago, zlokalizowaną przy 1401 S. Michigan Ave i w której swoją siedzibę miała Engine Company 104. Budynek został oddany do użytkowania w 1905 roku i przeznaczony był w tamtym okresie dla zaprzęgów konnych. Obszarem chronionym w tamtym czasie była modna dzielnica Praire Avenue. Budynek jednostki odznaczał się romańskim stylem co sprawiło że stał się jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na mapie zabytków Chicago. 
Jednostka swoja siedzibę w tym budynku miała do końca lat 90tych a następnie budynek został przejęty przez prywatnego inwestora, który zrobił w nim restaurację. W 2006 roku w tej restauracji swoją kolację urodzinową z okazji 60 lat miał były prezydent George W. Bush. Niestety 10 grudnia 2014 roku restauracja spłonęła. 

cfdHfire

Strażacki.pl

W tę świąteczną niedziele przedstawiamy wam trzecią propozycję filmowCzytaj również