Kielce

[FOTORELACJA] KIELCE IFRE EXPO 2019 - PODSUMOWANIE

[FOTORELACJA] KIELCE IFRE EXPO 2019 - PODSUMOWANIE

Kielce IFRE EXPO to spotkanie branży pożarniczej w jednym miejscu, począwszy od producentów pojazdów dla straży pożarnej, oraz asortymentu dla strażaków, oraz osób związanych z pożarnictwem. Była to trzecia edycja targów, na której stawiło się więcej wystawców i więcej zwiedzających niż w ubiegłym roku, a tereny zewnętrzne całych Targów Kielce podzielono na cztery strefy. Strefa I - Pokazy dynamiczne, Strefa II - OLC Fire, Strefa III - cfbt.pl, Strefa IV - Pozostałe pokazy.

Targi odbyły się w dniach 6-8 Czerwca b.r na terenie Targów Kielce przy ul. Zakładowej 1. I już dzień przed rozpoczęciem na terenie trwało ustawienie stoisk, samochodów i przygotowywano wystawę sprzętu dla straży pożarnej, by w czwartek równo o 10-tej otworzyć targi dla zwiedzających.

O 11:00 w sali Omega - Centrum Kongresowym nastąpiło uroczyste otwarcie IFRE EXPO 2019, w otwarciu wzięli udział m.in.: Prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń, Prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Marek Jasiński. Oficjalne pismo napisał również Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. – Jestem przekonany, że Targi staną się profesjonalną platformą wymiany poglądów, opinii i spostrzeżeń specjalistów krajowych i zagranicznych z zakresu bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności – czytamy oficjalnym piśmie skierowanym do Prezesa Zarządu Targów Kielce.

Tradycyjnie już po otwarciu w Strefie I odbył się pokaz ratownictwa technicznego,
chemicznego, wysokościowego, gaśniczego zorganizowany przez KW PSP Kielce, KM PSP Kielce. Po pokazach działań strażaków przyszedł czas na pokaz samochodów pożarniczych jednego z większych wystawców, chodzi tu o producenta wozów strażackich, ubioru strażaka i armatury wykorzystywanej w wielu akcjach - Rosenbauer oddział Polska.

Do prezentacji użyto trzy pojazdy, a zaczęto od Mercedesa Atego 1630 - L32A-XS. Pokazano wszystkie jego możliwości, wysięg drabiny firmy METZ to 32 metry, szybkie rozstawienie podpór, nawet na nierównym terenie i zachowanie pojazdu podczas dynamicznej jazdy. Dzięki uprzejmości dyrektorowi handlowemu mogłem udać się tą drabina na maksymalny wysięg, poniżej relacja zdjęciowa z wjazdu na 32 metry. Po pokazie drabiny nastąpiła prezentacja dwóch pojazdów średnio-gaśniczego - MAN TGM 13.290 - GBA 3/16 oraz ciężko-gaśniczego - MAN TGM 18.290 - GCBA 5/32 Ukazano możliwości gaśnicze z działka wodno-pianowego, oraz szybkiego natarcia na pożar. Taki pokaz powtórzono także następnego dnia w piątek.

Po prezentacji austryjackiej firmy, na terenie Strefy II należącej do OLC Fire, pokazano możliwości gaśnicze lancy gaśniczej Cobra na palących się oponach i gaszeniu za pomocą mgły wodnej pożaru zbiornika z paliwem. Do OLC Fire wrócę w dalszej części relacji. A z kolei tuż obok w Strefie III należącej do cfbt.pl pokazywano wszystkie metody profesjonalne, nowoczesne, naukowe i mądre w przypadku pożaru wewnętrznego. Praktyczne założenia przez cały dzień wykonywali ochotnicy z całego kraju.

Na placu wystawowym tuż obok kompleksu konferencyjnego ukazał się także nowe konsorcjum niemieckiej firmy Klaas i Lift Polska, powodując zaskoczenie wśród odwiedzających, Klaas to firma produkująca jak do tej pory pojazdy komercyjne, wcześniej doposażała wozy strażackie w wysięgniki koszowe czy gaśnicze, tymi targami pokazali, próby wejścia do gry na rynku podnośników. Firma ta wystawiła MAN-a TGM 18.240 o wysięgu 32 metrów, co ciekawe taki pojazd służy już w Tajlandii, a ten egzemplarz trafi takżę do Wietnamu. 

Oprócz tego na placu wystawowym byli tacy producenci jak WISSBocar, Stolarczyk, Moto-Truck, Bibmot, Marona, Kamaz Polska, Perfekt, Iuvo Cars, Szczęśniak, SzybickiŁPSP ŁadzińskiMagirus. Każda z tych firm wystawiła po kilka pojazdów, począwszy od lekkich gaśniczych, po średnio gaśnicze i ciężkie gaśnicze, oraz podnośniki i drabiny na wielu podwoziach, najczęściej to był samochody Iveco Daily oraz Mercedesy Atego, Volva, MAN, Iveco czy Scanie.

Kolejną nowością na terenie zewnętrznym była firma One Seven, firma ta jak pozostałe zajmuje się zabudową pojazdów pożarniczych, przeważnie na rynek Niemiecki, dlatego wystawiony został pojazd MAN TGM 13.290 jako średni gaśniczy dla strażaków z Stadt Rodewisch sama zabudowa bardzo ładnie się prezentuje na pojeździe. Kolejną nowością jest firma Hydrokrak, zaprezentowała pojazdy typu SLRR odpowiednio Mercedes X350 i Mercedes X200 co bardzo rzadko widać w strukturach pożarniczych.

Czas na spacer po dwóch halach wystawowych F/G. Tuż przy wejściu głównym do hali, swoje stoisko zaprezentowała firma Firemax.pl dostawca takie sprzętu dla straży pożarnej, jak narzędzia hydrauliczne, poduszki pneumatyczne, oraz armatura strażacka. Nowością na rynek pożarniczy są nożyce hydrauliczne działające pod wodą, które miały premierą w USA oraz Niemczech.

Troszkę dalej swoje miejsce miała firma Horpol - Kompleksowa Ochrona Przeciwpożarowa i tutaj zakres tej firmy dla straży pożarnej był olbrzymi, na stoisku tej firmy zaprezentowano rękawice Granqvists - Na własnej dłoni mogłem poznać co to są za rękawiczki - nie palne, nietopiące się pod wpływem temperatury, odporne na przecinanie oraz do zastosowania na mokre powierzchnie, dodatkowo można było ujrzeć ścianę sprzętu dielektrycznego, bosaki, nożyce, topory, ręczne narzędzie ratownicze firmy Nupla z USA.

Nie sposób wymienić tutaj aż 127 firm na terenie targowym oraz to iż IFRE EXPO 2019 odwiedziło 7.500 odwiedzających. Wpływ na to miały także pokaz podania piany sprężonej przez działko oraz linie gaśnicze z samochodu ciężarowego GBA 3/16, jaki to odbył się w piątek oraz sobotnie zawody drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w których udział wzięło 18 drużyn, a wyniki były następujące:

I MIEJSCE: OSP Włoszczowa
II MIEJSCE: OSP Błogoszów
III MIEJSCE: OSP Wola Kopcowa

Kolejna edycja za nami, następna za 2 lata dokładnie 10-12.06.2021. Już teraz wiadomo, iż będzie to rekordowy rok przy ul. Zakładowej 1 i lista 127 firm wystawionych zostanie przebity. Do Zobaczenia!

Strażacki.pl

Kielce 


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również