Kraj

Gdańsk: Dzień Psa Ratowniczego

Gdańsk: Dzień Psa Ratowniczego

Dzień 28 Kwietnia 2019 roku to dzień psów ratowniczych, w naszym kraju jest wiele takich psów, psy te posiadają odpowiednie certyfikaty do poszukiwań ludzi w terenie, oraz do osób będących pod gruzami budynków. Takich grup zawodowych w Polsce jest kilka m.in. w Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Nowym Sączu, Poznaniu, Wałbrzychu, Jastrzębiu Zdrój. Oraz sporo ochotniczych grup poszukiwawczo - ratowniczych.

I to właśnie pieskowi strażacy z Gdańska otworzyli się na mieszkańców, można było poznać pracę specjalistów od poszukiwań osób uwięzionych w gruzach. Na wstępie osobom zgromadzonym st. sekc. Michał Szalc uczestnik misji Algierii, Pakistanie i na Haiti zaprezentował podstawowy sprzęt, jaki się znajduje na wyposażeniu to m.in. specjalistyczna kamera na podczerwień oraz geofon Delsar co to jest? Otóż na poszczególnym obszarze stawia się czujniki, łącznie można podłączyć 6 czujek, rejestrujących najmniejszy szmer lub pukanie osoby znajdującej się pod gruzami.

Po zapoznaniu ze sprzętem przyszedł czas na samochody, którymi ratownicy z psami ruszają na ratunek, najbardziej spodobały się samochody pożarnicze dzieciom, dzieci i opiekunowie mogli nawet przejechać się jazdą alarmową jednym z wozów po placu JRG 6 i poligonie wykorzystywanym dla psów ratowniczych.Po przejażdżkach wozem strażackim wszyscy zebrani mogli podziwiać psy ratunkowe udające się wraz z przewodnikiem po drabinie mechanicznej z JRG 2 w Gdańsku, nie tylko gdańskie pieski brały udział, ale i psy ratownicze Ochotniczej Straży Pożarnej - Ratownictwo Wodne Modlin Twierdza. Na sam koniec zaprezentowano techniki poszukiwawcze osoby na gruzowisku - jeden ze strażaków ukrył się w studzience, zadaniem psa było odnalezienie tegoż strażaka. Udało się za pierwszym razem. Po chwili ponownie strażak się schował, tym razem w betonowej rurze. Tutaj pies po zapoznaniu się z terenem przyległym do rury, szczekaniem dał znak o odnalezieniu strażaka. Każde dziecko otrzymało także upominki w postaci słodkości oraz bańki mydlane, co nie wątpliwie spodobało się najmłodszym.

W imieniu własnym i redakcji portalu wszystkim psom ratowniczym i im przewodnikom składam dużo wytrwałości i sukcesów podczas działań ratujących ludzkie życie.

Strażacki.pl

Dzień 28 Kwietnia 2019 roku to dzień psów r


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również