Groźne prognozy – nadciągają potężne opady deszczu, zagrożenie falą powodziową- 14-18 maja 2014r.

Groźne prognozy – nadciągają potężne opady deszczu, zagrożenie falą powodziową- 14-18 maja 2014r. 

Niestety prognozy modelowe oraz analizy synoptyków oraz członków stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz pozwalają już stwierdzić iż koniec obecnego tygodnia będzie dla naszej służby bardzo ciężki. W związku z utworzeniem się niżu genueńskiego o nazwie Yvette przewidywane są znaczne opady na południu Polski. Niestety może powtórzyć się sytuacja z maja 2010r. Aktywne opady mają się zacząć już w środę wieczorem. To niewiele czasu aby przygotować się do ewentualnych interwencji.

 

Prognozy od dłuższego czasu są negatywne ale najważniejsze że budzą się służby do tego powołane i z zbiorników retencyjnych spuszczana jest woda.

Modele od tygodnia pokazują opad rzędu 150 l/m^2 w ciągu 2 dni (14-15.05) ale równocześnie może spaść nawet więcej- punktowo do 250l/m^2 i więcej.  Bariery orograficzne (góry) powodują nieprzewidywalność maksymalnej sumy opadów, a dodatkowo dochodzi możliwy wpływ konwekcji. Więc modele mogą się mylić, lecz raczej nie będą zaniżać (oby jednak nie).

Niestety niż tego typu niesie ze sobą bardzo obfite opady- to właśnie chmury z niżów genueńskich przynosiły opady przy ostatnich wielkich powodziach.

Na domiar złego wczoraj (13.05) nad terenem objętym zagrożeniem obserwowany był opad po około 6l/ mkw na godz. z "quasi-stacjonarnym i stacjonarnym charakterem poszczególnych struktur". Opad ten szczególnie niekorzystnie przygotował podłoże do przyjęcia znacznych sum opadów. Jest to niebezpieczna sytuacja.

Od piątku (16.05) opady zaczną się przesuwać również nad Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Mazowsze i Ziemię Łódzką. Opad >100 mm nie tylko na samym południu, ale także w okolicach Częstochowy oraz pomiędzy Radomiem, Warszawą i Łodzią.

Tak aktywne opady nawet mimo przychylnej sytuacji hydrologicznej będą powodowały szybkie wzbieranie poziomów wód w potokach i górnych partiach rzek, pojawią się podtopienia. Sytuacja nie napawa optymizmem, jedynie przesunięcie się toru przejścia niżu może spowodować zmniejszenie się sumy opadów.

Szerzej sytuację będę opisywał w godzinach późniejszych, gdyż najważniejsze są dzisiejsze dane oraz analizy zachowania się niżu. Tymczasem zabezpieczcie swoje miejscowości oraz sprawdźcie stan cieków wodnych. Postawcie również swoje jednostki w stan gotowości. Może być ciężki okres dla Straży Pożarnych.

Zapraszam do przeczytania tematu- http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=463&t=7810

{rsmediagallery tags="20140514_grozne_prognozy_14_18_maj"}

Jakub Jarzyna- OSP Klonowa

Strażacki.pl

Czytaj również