Wrocław

GRS OSP Starówka we Wrocławiu

GRS OSP Starówka we Wrocławiu

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka w ciągu roku wzbogaciła się o dwa fabrycznie nowe, specjalistyczne pojazdy i przyczepę do transportu sprzętu ratowniczego. Poznaj charakterystykę ich działania oraz akcje, w których uczestniczą.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka wywodzi się bezpośrednio z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starówka działającej od 1997 roku. Była to najstarsza tego typu jednostka działająca we Wrocławiu i jedna z pierwszych w kraju.

Po analizie potencjału osobowego i zgromadzonych zasobów sprzętowych podjęto decyzję o przekształceniu HGR Starówka w GRS OSP Starówka. Nowa organizacja została powołana do życia w 2013 roku.

GRS OSP Starówka, jest jednostką wyspecjalizowaną w prowadzeniu działań ratowniczych w najtrudniejszych warunkach w celu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku katastrof i klęsk żywiołowych oraz wsparcia poszukiwań terenowych i gruzowiskowych. Specjalizacja ratowników jest podyktowana ryzykiem wystąpienia określonych zagrożeń w rejonie działania GRS OSP oraz potencjałem lokalnych struktur ratowniczych.

Powołanie GRS OSP Starówka, profil wyposażenia oraz zadania dla jednostki były konsultowane z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Wrocławia, oraz Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Decyzją Wojewody Dolnośląskiego od 2013 roku była wpisana do rejestru jednostek współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

GRS OSP Starówka jest jednostką o szerokim spektrum działania i dysponuje m.in.:

 • patrolami ratowniczymi w standardzie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz zespołami przygotowanymi do realizacji działań z zakresu Ratownictwa Medycznego,
 • Punktem Pomocy Medycznej zgodnym z wymogami Ministerstwa Zdrowia.
 • zestawem ratownictwa technicznego, niezbędnym do usuwania skutków katastrof i klęsk żywiołowych.
 • zestawem katastroficznym na przyczepie kontenerowej

Podczas działań jednostka współpracuje m.in. z: PSP oraz OSP, Pogotowiem Ratunkowym, Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu, Wojskiem, Strażą Graniczną, SOP, WOPR, GOPR, a także Strażą Ochrony Kolei.

W szeregach GRS OSP w listopadzie 2019 roku działa 38 osób. Są to osoby, które ukończyły m.in.:

 • szkolenia podstawowe strażaków-ratowników OSP,
 • szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego oraz ratownictwa wodnego OSP,
 • szkolenia dowódców OSP,
 • kursy KPP lub mają wykształcenie medyczne.

GRS OSP Starówka dysponuje dwoma samochodami. Oba zostały zakupione w czasie ostatnich 12 miesięcy. W grudniu 2018 roku został włączony do podziału samochód Citroen Jumper – SLRt – 339[D]48. Pojazd został zakupiony z wykorzystaniem środków Urzędu Miasta Wrocławia, których pozyskanie było możliwe dzięki wsparciu Prezydenta Wrocławia Pana Jacka Sutryka.

Fabrycznie nowy samochód Citroen Jumper w specyfikacji SLRr został przygotowany przez firmę MProjekt z Sulejowa. Zabudowa została opracowana ściśle wg wytycznych ratowników i została dostosowana do ich potrzeb.

Auto zarejestrowane jest na 8 osób, z czego na stałe zamontowanych jest 7 miejsc. Z przodu, obok kierowcy mogą podróżować 2 osoby, kolejne 4 fotele są zamontowane w przestrzeni osobowej. W razie potrzeby przewozu większej ilości ratowników jest możliwość wpięcia dodatkowego fotela (tyłem do kierunku jazdy, za fotelami kierowcy i pasażerów z przodu).

Przedział sprzętowy z tyłu auta ma 3 poziomy. Każdy z nich jest dodatkowo podzielony na dwie części. Dwa dolne poziomy zajmują funkcjonalne szuflady ułatwiające dostęp do sprzętu. Część sprzętu jest zamontowane w samochodzie na stałe. Pozostały ekwipunek spakowany w jest w wytrzymałych skrzyniach, dzięki czemu auto można łatwo skonfigurować. Podmieniając poszczególne skrzynie, można szybko wyposażyć pojazd w narzędzie i specjalistyczny sprzęt potrzebny do realizacji określonych działań, do których udaje się jednostka. Auto może być doposażone np. w:

 • skrzynie z pompami do wody, woderami i odcinkami węży,  
 • urządzeniami GPS, dronami i sprzętem do poszukiwań,
 • dodatkowymi zestawami medycznymi.

3 października 2019 roku do podziału ratowniczego wprowadzony został fabrycznie nowy ambulans z napędem na cztery koła - VW Crafter 4Motion – SLRMed – 339[D]49 - zakupiony dzięki dotacji UM Wrocławia z inicjatywy Pana Prezydenta Jacka Sutryka.

Ambulans został zaprojektowany tak, by pozwalał na prowadzenie działań ratowniczych zarówno w standardzie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, jak i zaawansowanych czynności ratowniczych. Dzięki zastosowaniu w pojeździe napędu 4x4 ma on możliwość ewakuacji poszkodowanych z miejsc, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie ambulansów systemu PRM.

Pojazd został przygotowany do przewozu 5-ciu ratowników w pozycji siedzącej oraz jednej osoby poszkodowanej na noszach w pozycji leżącej – pozwalające na ewakuację osoby poszkodowanej lub udzielenia jej pomocy w komfortowych warunkach na miejscu zdarzenia do czasu przybycia ZRM.  Ambulans wyposażony jest w przejście pomiędzy przedziałem osobowym oraz medycznym.

W pojeździe zastosowane zostało oświetlenie pola pracy przekazane przez firmę Kamar - truck parts and accessories, komplet całorocznego ogumienia od Oponeo, oraz dodatkowy próg Rhino przekazany przez Firmę Pronar.

Ratownicy do dyspozycji mają rozbudowany zestaw wyposażenia. Poza plecakiem PSP R1 i noszami typu deska w pojeździe są również nosze podbierakowe, nosze pediatryczne, nosze próżniowe oraz nosze samojezdne Kartsana Jupiter. Dodatkowo ambulans został wyposażony między innymi w defibrylator AED Lifepak 1000 z funkcją EKG, ssak elektryczny, wewnętrzną instalację tlenową, krzesełko kardiologiczne.

Oprócz sprzętu medycznego pojazd wyposażony jest w zestaw zabezpieczenia miejsca prowadzenia działań, detektor wielogazowy, podręczny sprzęt burzący – łom wielofunkcyjny Hooligan oraz gaśnice i koc gaśniczy.

Oznakowanie zewnętrzne wykonane zostało z folii odblaskowej, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa ratowników podczas działań, a na tył pojazdu trafiła naklejka zaprojektowana i wykonana przez camoshop.pl.

Zabudowę pojazdu wykonała firma MProjekt, która wygrała postępowanie przetargowe i postanowiła zmierzyć się z nietypowym zleceniem.

Również 3 października 2019 roku do podziału jednostki trafiła fabrycznie nowa lekka przyczepa kontenerowa z punktem pomocy medycznej wykonana przez firmę Stopexim, która zakupiona została z dotacji UM Wrocławia.

Przyczepa lekka o DMC 750kg, wyposażona w hamulec najazdowy, oznakowanie z folii odblaskowej zgodne z wymogami i numerem operacyjnym 339[D]P1 oraz sygnał uprzywilejowania.

Na przyczepie znajduje się między innymi: namiot szybko rozkładalny o wymiarach 4x8m z kompletem ścian i podłogą, agregat prądotwórczy, nagrzewnica olejowa do namiotu, dwa pełne zestawy PSP R1, podstawy do noszy typu deska, zapas socjalny, zestaw do segregacji osób poszkodowanych razem z matami, zapas medyczny, 4 łóżka polowe, stół oraz krzesła.

Na wyposażeniu jednostki, jest również druga przyczepa kontenerowa z wyposażeniem katastroficznym. W przyczepie znajduje się między innymi, namiot szybko rozkładalny o wymiarach 3x4,5m z kompletem ścian i podłogą, agregat prądotwórczy, nosze typu kosz, zestaw drewna do stabilizacji, zestaw narzędzi wyburzeniowych, stół, krzesła itp.

Tylko w 2019 roku, jednostka OSP GRS Starówka dysponowana była do ponad 60 wyjazdów.

Przy dysponowaniu z domu jest to dysponowanie telefoniczne przez SKKM PSP Wrocław z maksymalnym czasem gotowości do wyjazdu 60 min.

Jednym z zadań, jakie realizuje jednostka, są zabezpieczenia, w tym przez włączenie do odwodu operacyjnego PSP, największych wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych przez Urząd Miasta Wrocławia oraz władze regionu, ale mimo przygotowania jednostka nie prowadzi zabezpieczeń medycznych wydarzeń komercyjnych.

Strażacki.pl

Grupa Ratownict


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również