Jak przyciągnąć młodzież i dzieci do straży?

Jak przyciągnąć młodzież i dzieci do straży?

W poprzednim artykule zastanawialiśmy się co zrobić, aby przyciągnąć osoby dorosłe do zasilenia szeregów Ochotniczej Straży Pożarnej. Niezależnie od ilości rad, które wspólnie wymyśliliśmy, jest to nadal problem bardzo trudny do rozwiązania. Dlaczego? Głównie dlatego, ponieważ osoby dorosłe, obarczone życiem codziennym, a także opieką nad rodziną, nie zawsze mają czas na poświęcanie się swojej pasji, czy też poszukiwanie nowych zainteresowań. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale to wciąż tylko wyjątki. Właśnie dlatego warto skupić się na zapomnianej w wielu jednostkach młodzieży i dzieciach. Wszak to właśnie w nich możemy pokładać nadzieje dotyczące przyszłości naszych OSP.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak funkcjonuje część dzisiejszej młodzieży. Komputer, telewizor, imprezy… Czy chcielibyśmy aby właśnie w taki sposób nasze dzieci spędzały swoją młodość? Wszczepienie pasji od najmłodszych lat, systematyczny trening i zapoznanie się ze specyfiką wybranego przez dziecko zainteresowania „wciąga” go w świat pasji i powoduje, że młoda osoba chce dążyć do doskonałości. Dlatego warto jest to wykorzystać i zaprosić najmłodszych do współpracy oraz nauki już teraz, najlepiej poprzez ciekawe i urozmaicone formy, ponieważ młodzież wychowana na szybkich i ruchliwych grach komputerowych, bardzo szybko nudzi się czymś monotonnym.

Swoje pierwsze kroki należy skierować oczywiście do najbliższych szkół. Spotkania edukacyjne z najmłodszymi na zaproszenie dyrekcji, dzień sportu przy udziale strażaków, czy też wizyta ratowników w murach szkoły, przy okazji obchodzonego tam Dnia Dziecka, to świetna okazja do wypromowania swojej jednostki i zaproszenia najmłodszych w nasze szeregi. Należy przy tym zaznaczyć, iż swoich poszukiwań nie musimy ograniczyć tylko do odpowiedniej grupy rówieśniczej, sugerując się wytycznymi grup wiekowych oraz liczebnością drużyny dopuszczonej do zawodów strażackich, co jest częstą (aczkolwiek czy słuszną?) praktyką wśród wielu jednostek. Wszak czy coś stoi na przeszkodzie, aby do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyjąć choćby dwie zainteresowane strażą dziewczynki w wieku 11 lat? Przecież prócz startu w zawodach istnieje wiele innych aktywności (nauka pierwszej pomocy, zapoznanie z podstawowymi zasadami p. poż. poprzez zabawę), które mogą zaprocentować w przyszłości - zarówno tej bliskiej, jak i dalszej. Bo skąd pewność, że właśnie te dziewczynki nie zostaną za parę lat najaktywniejszymi strażakami w naszej OSP? Obecna sytuacja wielu ochotniczych jednostek powinna zmusić nas do refleksji i spowodować zwiększenie dbałości o każdego potencjalnego kandydata na strażaka, w szczególności osobę młodą, która dopiero poszukuje swojego hobby.

Warto zwrócić uwagę na to, że tematyka straży gwarantuje co najmniej połowę sukcesu już na samym starcie. Wieki czerwony wóz, głośna syrena, Pan Strażak w hełmie na głowie - czyli wszystko to czym dysponuje jednostka - przyciągnie i zaintryguje każde dziecko. Naszym zadaniem jest jedynie (albo aż) wykazać otwartość i ciepło w stosunku do kandydatów na przyszłych strażaków. Powinniśmy stworzyć im klimat zgranej, przyjaznej grupy, chętnej do działania i ciekawego spędzania wolnego czasu. Grupy do której z chęcią będą wracały i z niecierpliwością czekały na kolejne spotkania.  Dla młodej osoby która przyucza się do pełnienia funkcji strażaka każde zapoznanie się ze sprzętem oraz sposobem jego działania można zamienić  w formę zabawy. Oczywiście na początku trzeba przedstawić podstawowe informacje o sprzęcie i tutaj jest czas na chwile dyscypliny i słuchania. Aczkolwiek później praktykę można połączyć z zabawą, czy też konkursami typu: kto pierwszy prawidłowo rozwinie linię gaśniczą, prawidłowo zwinie odcinek itp. Kolejnym ciekawym pomysłem wydają się konkursy z zakresu wiedzy dot. wyposażenia wozu strażackiego: „co gdzie jest i do czego służy”. Można zorganizować dla młodzieży ognisko poprzedzone zbieraniem drewna,  albo wymyślić rozmaite tory przeszkód do pokonania, które dodatkowo będą rozwijały w nich sprawność i zręczność. Zorganizowanie toru przeszkód wymaga od nas jedynie chwili namysłu - co mogło by się na niego składać? Opcji jest wiele. Możemy wykorzystać sprzęt znajdujący się z remizie, np. worek z sorbentem (przez który trzeba przeskoczyć), odcinek (do przeciągnięcia go z jednego miejsca na drugie), odcinek rozwinięty w całości wzdłuż którego należy przebiec i z drugiej strony założyć prądownice i wiele, wiele innych. Każdy sprzęt można ciekawie wykorzystać, a ustawienie go w tor przeszkód zajmie dosłownie chwilę. Jak sami widzicie, pomysłów jest wiele. Są one wartościowe, bowiem umożliwiają wykazanie zaangażowania w kształtowanie najmłodszych strażaków przez cały rok, nie tylko bezpośrednio przed zawodami sportowo - pożarniczymi.

Jednak największa atrakcją dla młodego kandydata na strażaka, który czekać będzie do ukończenia swojego 18-stego roku życia, są właśnie zawody strażackie. Ćwiczenia do nich mogą dać bardzo dużo frajdy. Odbywają się one w większości przypadków w lecie. Naszym sprzymierzeńcem jest więc towarzysząca nam słoneczna pogoda, a także czas wolny od nauki, wakacje. Pamiętajmy więc o tym, żeby spotkania były ciekawe i urozmaicone, bo dzięki temu będą dużo ciekawsze i zatrzymają młodych ochotników! Jeśli młodzież zechce choć raz rozwinąć linię od samochodu bojowego,  a nie "spowszedniałego" już zbiornika z wodą - dajmy im taką możliwość!

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt, o którym należy tutaj wspomnieć. Każda jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która podejmuje decyzję o założeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej powinna być dla młodego ochotnika wzorem do naśladowania. Dawanie mu przykładu szacunku do drugiej osoby, uczenie dyscypliny i kulturalnego sposobu bycia –  to priorytety w kształtowaniu młodych druhów, które powinny towarzyszyć nie tylko opiekunowi grupy, lecz także pozostałym strażakom, bacznie obserwowanym przez dzieci. Stwórzmy im grupę rówieśniczą, w której oprócz zabawy i wiedzy pożarniczej będą mieć wpajane odpowiednie wartości. To kim będzie nasze dziecko, w dużej mierze zależy przecież od jego otoczenia – tego ze szkoły, podwórka, a także ze… straży.

Strażacki.pl

Jak przyciągnąć młodzież i dzieci do straży?


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również