Jaki jest sens istnienia wielu OSP w gminie?

Jaki jest sens istnienia wielu OSP w gminie?

Dzisiaj chcieliśmy poruszyć bardzo trudny temat dotyczący sensu istnienia wielu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do naszej redakcji napisał Pan Łukasz z bardzo ciekawym pytaniem - Co sądzicie o zawieszeniu/zamknięciu działalności wielu jednostek OSP?

„Pytanie motywuję tym, że w mojej rodzimej gminie jest jednostka OSP KSRG która uczestniczy w większości akcji w gminie, ma przeszkoloną załogę, oraz co najważniejsze chętnych, którzy przybywają zawsze na alarm. W gminie jest 13 jednostek - z tego jedna KSRG, 12 zwyczajnych OSP. Z tych jednostek OSP wyjazdy mają 3-5 jednostek. Pozostałe posiadają samochód, kierowcę na utrzymaniu, sprzęt - wyjeżdżają jeden, może dwa razy do roku - oczywiście tam, gdzie inne jednostki już dojechały (niestety, powodem jest brak załogi). W momencie zamknięcia/wstrzymania działalności kilku jednostek w gminie, inne jednostki (które biorą czynny udział w działaniach) otrzymają lepszy sprzęt. Gmina liczy 9 500 mieszkańców. Na akcjach, jak pisałem wyżej, uczestniczą stale te same jednostki. Proszę o opinie innych strażaków. (Rozumiem, ktoś chce należeć do jednostki - a jednostka zostanie skasowana. Jednak, jeśli jednostka w ogóle nie bierze udziału w działaniach, to nie lepiej przeznaczyć finanse na jednostki "czynne" ? )” - pyta w mailu Pan Łukasz.

Rzeczywiście jest to duży problem. Tym bardziej, że większość gmin w naszym kraju ma problem z finansowaniem OSP. 13 jednostek, każda z opłaconym kierowcą, czy to ma sens? Czy nie lepiej pozostawić w gminie kilka ale za to prężnie działających OSP i je dobrze finansować.

Jakie jest Wasze zdanie na temat sensu istnienia takich jednostek?

Zdjęcie ilustrowane.

Strażacki.pl

Dzisiaj chcieliśmy poruszyć bardzo trudny temat dotyczący sensu istnienia


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również