Technika

Jakie nożyczki ratownicze wybrać?

Jakie nożyczki ratownicze wybrać?

Straż pożarna dziś nie tylko gasi pożary, ale także przeprowadza tysiące działań ratowniczych, również tych związanych z ratownictwem medycznym. Aby realizować ten cel, jednostki straży pożarnej generalnie wyposażone są w zestawy ratownictwa medycznego lub inne podręczne zestawy pierwszej pomocy.  W tych zestawach też muszą znajdować się nożyczki ratownicze, jednak podobnie jak z każdym innym sprzętem, aby mógł on służyć długo i spełniać swoje zadanie, musi być jak najlepszej jakości. Z tego też względu przybliżamy wam dwie propozycje profesjonalnych nożyczek ratowniczych, w które można zaopatrzyć torby medyczne.


NAR SHEARS
Pierwsza propozycja to nożyczki ratownicze o popularnym kształcie, których producentem jest amerykańska firma NAR (North American Rescue). Wykonane one są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wytrzymałość podczas cięcia zróżnicowanych materiałów. Pisząc o materiałach mamy na myśli tutaj materiały opatrunkowe, gumę, ubrania lub też różne sznurowadła. Kształt ostrzy zapewnia bezpieczne cięcia materiałów na poszkodowanym.

Nożyczki NAR dostępne są w dwóch różnych długościach (18,5cm i 16,5cm). Dodatkowo materiał, z jakiego wykonane są rękojeści zapewnia pewny uchwyt. Modele tych nożyczek są sprawdzone na wielu polach operacyjnych, gdzie potwierdziły swoją skuteczność. Co ważne, ich konstrukcja pozwala na łatwe czyszczenie i dezynfekcję.

Nożyczki są dostępne na rynku polskim w firmie BOXMET Medical.


X-SHEAR
Druga propozycja, a zarazem generalnie ciekawostka na rynku światowym, to nożyczki X-SHEAR także amerykańskiej produkcji. Kształt tych nożyczek bazuje na tradycyjnym kształcie innych ratowniczych modeli, z tym że brzegi i kształt ostrzy został zaokrąglony. Podobnie jak nożyczki NAR, wykonane są one ze stali nierdzewnej, co również gwarantuje wytrzymałość oraz pozwala ciąć materiały znajdujące się na poszkodowanym. Co odróżnia te nożyczki od innych to ich grubość i masa. X-SHEAR waży około 90 gram, NAR 42 gramy.

Nożyczki X-SHEAR dostępne są tylko w jednym rozmiarze około 19.5 cm a ich rękojeść wykonane z gumy i tworzywa sztucznego, również zapewnia pewny uchwyt.

Jest to generalnie nowość na rynku więc dopiero, zyskują na popularności ale tak samo jak o nożyczkach NAR, użytkownicy wypowiadają się tylko w dobrych słowach.

X-SHEAR dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Nie kupimy ich na rynku polskim.


Cechy dobrych nożyczek
Są to tylko dwie propozycje rynkowe, nad którymi warto się pochylić, poszukując dobrych nożyczek ratowniczych do torb lub plecaków medycznych. Pamiętajmy jednak aby nożyczki spełniały swoje role powinny:

- być wykonane najlepiej ze stali nierdzewnej

- być łatwe w czyszczeniu

- umożliwiać dezynfekcję dostępnymi metodami i środkami

- być możliwie duże

- mieć dobre duże rękojeści

foto: NAR, redakcja

Strażacki.pl

Straż pożarna dziś nie tylko

Galeria

Czytaj również