Łódź

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza numer 4 w Łodzi

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza numer 4 w Łodzi

Siedziba JRG znajduje się przy ulicy Ferdynanda Ossendowskiego 1/3. Oprócz standardowych działań ratowniczo-gaśniczych, jednostka posiada specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego "Łódź 4".

Grupa "Łódź 4" wchodzi w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO). Przeszkoleni strażacy wraz z przystosowanymi wozami biorą udział w ćwiczeniach oraz działaniach związanych z wyciekami chemicznymi na terenie miasta Łodzi oraz całego województwa. Grupa została wyposażona w niezbędny sprzęt, taki jak ubrania gazoszczelne, detektory, sprzęt do uszczelniania wycieków substancji niebezpiecznych oraz ich transportu, kabinę dekontaminacyjną. Każdy z wózów wyposażony jest w oświetlenie ostrzegawcze oraz radiostacje przewoźne i nasobne, dlatego o tym nie wspominamy.

Na wyposażeniu jednostki znajdują się wozy:

304[E]21 - Średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL280, zabudowany przez firmę Bocar. Wóz posiada zbiornik na wodę o pojemności 2500l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 270l oraz autopompę o wydajności 1600l/min. Ponad to został wyposażony w przednią wyciągarkę elektryczną, linię szybkiego natarcia z automatycznym zwijadłem oraz masz oświetleniowy. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. drabiny, aparaty ochtony dróg oddechowych, sprzęt burzący, sprzęt hydrauliczny firmy Lukas, pilarki spalinowe, wentylator oddymiający, torbę PSP-R1, deskę ortopedyczną, odcinki wężowe, agregat prądotwórczy, armaturę wodno-pianową, sprzęt zabezpieczający miejsce zdarzenia.

304[E]25 - Ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360, zabudowana przez firmę Szczęśniak - Pojazdy Specjalne. Wóz posiada zbiornik na wodę o pojemności 5000l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500l oraz autopompę o wydajności 3200l/min. Ponad to został wyposażony w przednią wyciągarkę elektryczną, linię szybkiego natarcia z automatycznym zwijadłem oraz masz oświetleniowy. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. drabiny, aparaty ochtony dróg oddechowych, sprzęt hydrauliczny firmy Holmatro, pilarki spalinowe, wentylator oddymiający, torbę PSP-R1, deskę ortopedyczną, sprzęt burzący, odcinki wężowe, agregat prądotwórczy, armaturę wodno-pianową, sprzęt zabezpieczający miejsce zdarzenia. Pojazd wchodzi w skład grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

304[E]51 - 37-metrowa autodrabina na podwoziu Iveco 160E30, zabudowany przez firmę Magirus. Pojazd został wyposażony w drabinę o maksymalnej wysokości podnoszenia 37 metrów oraz sygnały pneumatyczne. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. aparat ochrony dróg oddechowych, odcinki wężowe, armaturę wodno-pianową, pilarki spalinowe oraz sprzęt zabezpieczający miejsce zdarzenia.

304[E]39 - Ciągnik siodłowy wraz z naczepą typu ,,cysterna" na podowziu Scania G440 zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek oraz PRO-WAM. Naczepa posiada zbiornik na wodę o pojemności 24500l oraz motopompę o wydajności 1600l/min. Pojazd został wyposażony w motopompę, odcinki wężowe oraz armaturę wodno-pianową.

304[E]64 - Lekki pojazd ratownictwa chemicznego na podwoziu Mercedes Benz Sprinter 319 CDI, zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Jest to jeden z dwóch pojazdów grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego dysponowany do mniejszych zdarzeń. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. aparaty ochtony dróg oddechowych, agregat pradotwórczy, lekkie ubrania chemiczne, sprzęt oświetleniowy oraz detektory substancji chemicznych.

304[E]61 - Ciężki wóz ratownictwa chemicznego na podwoziu Renault Premium, zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek. Jest to drugi pojazd grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego dysponowany do większych zdarzeń. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. aparaty ochtony dróg oddechowych, agregaty pradotwórcze dużej mocy, wentylator oddymiający, detektory substancji chemicznych, sorbent, wałki absorpcyjne, sprzęt burzący Holmatro, cięzki ubrania chemiczne, radiostacje nasobne nie iskrzące, torbę medyczną, sprzęt zabezpieczający miejsce zdarzenia oraz pozostały sprzęt potrzebny do działań ratowniczych przy zdarzeniach chemicznych.

304[E]84 - Nośnik kontenerowy na podwoziu Star 244 RS zabudowany przez firmę JZS. Jest to najstarszy wóz w Łódzkich JRG. Początkowo należał do JRG 10. Pojazd jest przystosowany do przewozu kontenerów.

304[E]44 - Ciężki wóz ratownictwa technicznego na podwoziu Mercedes Benz 1831, zabudowany przez firmę Saurus. Pojazd został wyposażony w przednią wyciągarkę oraz żuraw hydrauliczny z tyłu wozu. Na swoim wyposażeniu posiada m.in. agregat prądotwórczy, sprzęt hydrauliczny Holmatro, sorent, paraty ochtony dróg oddechowych, torbę PSP-R1, kliny, sprzęt zabezpieczający miejsce zdarzenia, deskę ortopedyczną, sprzęt burzący, sprzęt do sprzątania oraz inny potrzebny do zdarzeń drogowych. Pojazd wchodzi w skład grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

304[E]90 - Lekki pojazd ratowniczo-rozpoznawczy na podwoziu Citroen Berlingo, dostarczony przez firmę Syguła z Łodzi. Pojazdem na codzień jeździ dowódca JRG, jednak również wchodzi w skład grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

304[E]55 - Autobus na podwoziu Irisbus MidiRider 395E. Pojazd służy do przewozu ratowników na miejsce większych zdarzeń oraz ,,podmianek'' strażaków. Służy również do ewakuacji poszkodowanych osób przy wypadkach ze strefy zagrożonej do bezpiecznego miejsca. Jest to jedyny taki pojazd strażacki w Polsce. Wcześniej należał do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi z numerami 220[E]56. 

Zdjęcia: EZG ALARMOWO/Michał Gajkowski - Michemergency Opis: Michał Gajkowski - Michemergency - Zabrania się wykorzystywania  zdjęć bez zgody autora. 

Strażacki.pl

Siedziba JRG znajduje się przy ulicy Ferdynan


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również