Karta ratownicza – skuteczna i potrzebna?

Karta ratownicza – skuteczna i potrzebna? 

W ostatnich dniach w mediach coraz więcej mówi się o kartach ratowniczych, którymi będą lub są wyposażane pojazdy. My również pisaliśmy o nowym pomyśle dokładnie miesiąc temu, gdy odbyła się inauguracja projektu, którego współorganizatorami są Państwowa Straż Pożarna, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dilerów Samochodów.

 

Dzisiaj chciałbym poruszyć problem rzeczywistego stosowania tego „wynalazku”. Czy rzeczywiście karta ratownicza skróci akcję ratowniczą o 30% i czy zostaną w nią wyposażone wszystkie samochody, które poruszają się po naszym kraju? Na portalach społecznościowych czy forach dyskusyjnych można spotkać się z wieloma opiniami. Wielu podchodzi do karty ratowniczej sceptycznie, niektórzy krytycznie. Jednak wielu ma nadzieje na skuteczne jej wykorzystanie.

Od momentu gdy do akcji przyłączyła się Państwowa Straż Pożarna na kursach podstawowych uczy się strażaków jak korzystać z karty ratowniczej. Na pewno takie szkolenia pomogą wpoić strażakom pewne zachowania, które pomogą podczas akcji ratowniczej w rzeczywistości. Jest to dobry kierunek, który powinien być rozszerzany bez względu na to czy jesteśmy pewni skuteczności kart ratowniczych czy nie. Jednak czy to wystarczy? Czy nie należy zmienić podejścia w polskim ratownictwie drogowym?

Na początku zapewne rzadko albo wcale strażacy nie będą jej stosować. Ewentualnie będzie wykorzystywana podczas poszukiwania ukrytego akumulatora. Sam wielokrotnie podczas akcji ratowniczej miałem problem z odnalezieniem akumulatora w aucie. W zależności od modelu zasilanie w pojeździe może znajdować się w różnych miejscach. Dzięki karcie ratowniczej pozornie banalna rzecz może zostać rozwiązana w ciągi kilku sekund. To już pierwszy duży plus i pewnie nie jedyny.

Czy według Was rzeczywiście karta ratownicza przyjmie się wśród ratowników i będzie stosowana podczas „nieznajomych” samochodów? Czy w Waszych jednostkach prowadzone były szkolenia z wykorzystaniem kart?

Więcej informacji o karcie ratowniczej znajdziecie w naszym wcześniejszym materiale TUTAJ.

Zdjęcia: kartyratownicze.pl oraz Strazacki.pl

Strażacki.pl

Czytaj również