Jasionka

Koniec pewnej epoki. Co ze Skodą Liaz 706 RTO z 1976 roku?

Koniec pewnej epoki. Co ze Skodą Liaz 706 RTO z 1976 roku?

Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionce powstała w 1910 roku. Jej założycielem był ówczesny wójt Tomasz. Sprowadzona została przez niego ze Lwowa ręczna sikawka. W latach 60 jednostka nabyła motopompę oraz otrzymała wóz konny na kołach gumowych. W latach 70 do jednostki został sprowadzony wóz marki Żuk, który przekazała OSP Lubatowa. W roku 1992 odbyło się poświecenie Domu Strażaka wraz z pozyskanym wtedy ciężkim wozem bojowym marki Skoda Liaz o pojemności 4000l. W

Przez lata Skoda Liaz służyła miejscowej jednostce, jednak w ostatnim czasie sprawiała coraz więcej problemów. Samochód nie był już w pełni sprawny, a ciągle powracające problemy z układem hamulcowym, trudność w napełnieniu go powietrzem, czy też utrudniony rozruch silnika sprawiały, iż czas wyjazdu jednostki OSP Jasionka znacznie się wydłużał. Wielokrotnie bywało tak, że strażacy „walczyli” o uruchomienie samochodu, gdy na terenie Jasionki działania ratowniczo-gaśnicze prowadziła już jednostka OSP KSRG Dukla.

Początkiem 2019 roku samochód całkowicie odmówił posłuszeństwa. Podczas jednego z wyjazdów awarii uległo sprzęgło, które na dobre unieruchomiło pojazd. Po przekalkulowaniu kosztów naprawczych okazało się, że takie działania są całkowicie nieopłacalne, a samochód został wyłączony z podziału bojowego naszej jednostki.

Od kwietnia 2019 roku do stycznia roku 2020 jednostce OSP Jasionka służył Jelcz 004 pozyskany z OSP Barwinek na zasadzie wypożyczenia. W tym czasie samochód 14-krotnie wyjeżdżał do działań ratowniczych. W sobotę 18 stycznia 2020 r. do OSP Jasionka trafił 10-letni MAN pozyskany z jednostki OSP KSRG Równe, która pozyskała fabrycznie nowy wóz. 

Wraz z pozyskaniem nowego samochodu pożarniczego zastanowiano się nad dalszym losem 44-letniej Skody Liaz. Jako, że właścicielem pojazdu jest Gmina Dukla, to samorząd miał zadecydować o jego przyszłości. Burmistrz Gminy Dukla 7 października 2020 r. ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu.

Źródło: Jasionka24.pl 

Strażacki.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionce powstała w 1910 roku. Jej zało

Galeria

Czytaj również