Ostrów Wielkopolski

Manewry poszukiwawczo-ratownicze w ramach ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

Manewry poszukiwawczo-ratownicze w ramach ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

W sobotę (31.08.2019 r.) w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowane zostały ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej. Na terenie przy ostrowskim centrum kultury odbył się piknik służb ratowniczych, podczas którego swoje wyposażenie prezentowali m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz ostrowska grupa Szukamy i Ratujemy. W Sali konferencyjnej OCK odbyła się natomiast konferencja, której prelegentami byli m.in. przedstawiciele Fundacji Itaka, PSP, Słowackiej GPR, Zachodnio-Pomorskiego WOPR oraz Ratownik Medyczny - Wojciech Kornaszewski. Obchody zakończyły wspólne manewry służb.

Scenariusz manewrów zakładał, że około godziny 18:30 na terenie ostrowskiego Ośrodka Piaski - Szczygliczka, doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem minimum 2 pojazdów, którymi podróżowało wiele osób.

Około 18:32 z formatki przekazanej przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu do stanowiska kierowania PSP w Ostrowie Wielkopolskim, wynika, że w wypadku uczestniczy autobus miejski, którym podróżuje kilkadziesiąt osób oraz dwa pojazdy osobowe, w których znajduje się minimum kilka osób wymagających ewakuacji.

O godzinie 18:40 na miejscu wypadku zaczynają pojawiać się pierwsze podmioty ratownicze, z rozpoznania przeprowadzonego przez Kierującego Działaniem Ratowniczym, wynika, że w autobusie znajduje się 20 poszkodowanych osób - dzieci, kolejne 4 osoby uwięzione są w dwóch pojazdach osobowych. Dodatkowo pojawia się informacja, że grupa około 30 osób (prawdopodobnie w szoku) oddaliła się z miejsca zdarzenia w kierunku pobliskiego jeziora oraz lasu. Miejsce zdarzenia zostaje zabezpieczone, rozpoczyna się segregacja medyczna oraz uwalnianie osób z samochodów osobowych.

W ciągu kolejnych kilkunastu minut na miejsce docierają kolejne zastępy PSP i OSP, Policja i ZRM. Ustawiony zostaje punkt medyczny, do którego trafiają poszkodowani ewakuowani z pojazdów, którzy zgodnie z wynikami segregacji medycznej, po zaopatrzeniu i przygotowaniu do transportu, trafiają na SOR różnych szpitali w południowej Wielkopolsce. Jednocześnie podjęta zostaje decyzja o rozpoczęciu akcji poszukiwawczej zaginionych osób. W tym celu, na miejsce zdarzenia ściągnięte zostają dodatkowe SiS (w tym m. in. grupa Szukamy i Ratujemy wraz z mobilnym centrum koordynacji poszukiwań).

Około godziny 19:30 na miejsce wypadku docierają wszystkie podmioty, które będą zaangażowane w akcję poszukiwaczo-ratowniczą (m. in. Policja WOT, SiR, Słowacka GPR, WOPR Szczecin), rozpoczyna się odprawa służb. Teren, na którym mogą znajdować się zaginieni, zostaje podzielony na sektory, a do ich przeszukania zostają wyznaczeni ratownicy, funkcjonariusze oraz żołnierze. Zastosowana zostaje technika STP (Szybkiej Trójki Poszukiwawczej) - ma ona przyśpieszyć przeszukanie całego obszaru działań i poszczególnych sektorów. W poszukiwaniach wykorzystani zostają też przewodnicy psów i same psy. W międzyczasie nadal trwa udzielanie pomocy poszkodowanym, którzy pozostali na miejscu wypadku. Trwa też ich transport do szpitali.

Około 20:00 kończy się udzielanie pomocy poszkodowanym z pojazdów oraz ich transport do szpitali. Do punktu medycznego trafiają za to pierwsze osoby, które oddaliły się z miejsca wypadku i zostały odnalezione. Udzielana jest im pomoc oraz w razie konieczności, transportowane są one do SOR.

Krótko przed godziną 23:00 odnalezione zostają wszystkie osoby zaginione. Ostatnie z nich transportowane są też do szpitali.

Całość manewrów zakończyło podsumowanie, podczas którego wręczone zostały też 3 torby PSP-R1. Trafiły one do grupy Szukamy i Ratujmy, Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie oraz OSP Dobrzyca. Ich fundatorem była Andżelika Możdżanowska - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął m. in. Wojewoda Wielkopolski - Zbigniew Hoffman, Starosta Ostrowski - Paweł Rajski, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Beata Klimek, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP - bryg. Andrzej Bartkowiak.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej jest uświadomienie społeczeństwu skali problemu, jakim jest zaginięcie osoby oraz przedstawienie znaczenia grup poszukiwawczo–ratowniczych. Święto obchodzone jest corocznie z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM.

Strażacki.pl

W sobotę (31.08.2019 r.) w Ostrowie Wielkopol


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus