Międzynarodowy Dzień Strażaka – 4 maja 2014

Międzynarodowy Dzień Strażaka – 4 maja 2014 

Dzisiaj, tj. 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W wielu miejscach naszego kraju funkcjonariusze PSP oraz druhowie OSP obchodzą podniosłe uroczystości. To bardzo ważny dzień dla każdego strażaka.

 

Dzień Strażaka to wspaniała okazja do podsumowania ubiegłego roku oraz pochwalenia się osiągnięciami oraz wyposażeniem jakim dysponuje straż pożarna w Polsce. Miesiąc maj to czas obchodów tego święta. W całym kraju będą one trwały aż do końca maja.

W Państwowej Straży Pożarnej pracuje obecnie 32 036 osób w tym 30 062 funkcjonariuszy i 1974 pracowników cywilnych. Pracę zawodowców wspiera ponad 100 tysięcy strażaków ochotników. To oni w mniejszych miejscowościach naszego kraju docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi.

Jak podaje MSW na swojej stronie internetowej w ubiegłym roku strażacy działali przy ponad 126 tys. pożarów. Straż pożarna to jednak nie tylko pożary. Obecnie strażacy głównie wyjeżdżają do miejscowych zdarzeń takich jak wypadki komunikacyjne, akcje związane z podtopieniami czy silnym wiatrem. W obecnych czasach straż pożarna jest właściwie do wszystkiego.

Strażacy na swoim wyposażeniu mają kilka tysięcy pojazdów ratowniczo – gaśniczych, specjalistycznych itp. Dysponują sprzętem m.in. do walki z wodą, uwalniania osób z rozbitych pojazdów czy do usuwania skażeń chemicznych.

Ich kwalifikacje mają bardzo szeroki wachlarz, a doświadczenie sprawia, że są jednymi z najlepszych w europie. Potwierdzają to również wysokie notowania wśród mieszkańców naszego kraju, którzy cenią zawód strażaka i darzą go bardzo dużym zaufaniem.

Na zakończenie chciałbym jeszcze raz życzyć wszystkim funkcjonariusz PSP, druhom OSP, ich rodzinom oraz strażakom którzy przeszli już na zaopatrzenie emerytalne i wszystkim związanym z ochroną przeciwpożarową wszystkiego najlepszego, spokoju i wytrwałości. Co najważniejsze. Tyle powrotów co wyjazdów.

Zdjęcie Kamil Czereba

Strażacki.pl

Czytaj również