Świat - USA

Największy samolot gaśniczy świata uziemiony

Największy samolot gaśniczy świata uziemiony

W momencie, gdy zachodnie stany przygotowują się do tegorocznego sezonu pożarów nieużytków i terenów krzewiastych, największy na świecie samolot gaśniczy Global Super Tanker został uziemiony. Decyzją, która spowodowała, że samolot został uziemiony jest walka z koronawirusem, a dokładnie możliwość przystosowania go do przewozu środków ochrony indywidualnej.

Po zainwestowaniu dziesiątek milionów dolarów w modernizację Global Super Tanker i jego technologii, dochody pochodzące głównie z kontraktów z rządem USA i Kalifornią nie przyniosły firmie wystarczającego zysku, aby kontynuować finansowanie tankowca, powiedział Roger Miller, dyrektor zarządzający Alterna Capital Partners LLC, firmy inwestycyjnej będącej właścicielem samolotu. Zyski, jakie firma może zarobić na transporcie środków ochronnych są dużo większe, niż udzielanie świadczeń związanych z gaszeniem pożarów.

Aby SuperTanker był gotowy na sezon pożarów w 2021 roku, samolot musiałby przejść federalny proces certyfikacji do czerwca. Decyzja w sprawie samolotu i jego przeznaczenia zostanie prawdopodobnie podjęta w ciągu najbliższego tygodnia.

 

Strażacki.pl

Czytaj również