Przeworsk

Nowy dron za ponad 100 000 zł w KP PSP w Przeworsku

Nowy dron za ponad 100 000 zł w KP PSP w Przeworsku

Pod koniec grudnia 2020 roku, zostały przyznane środki na zakup nowoczesnego bezzałogowego statku powietrznego, który trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku.

Po tegorocznych pożarach lasu, które wybuchły na terenie województwa podkarpackiego oraz po powodzi, która nawiedziła wiele powiatów, okazało się jak bardzo przydatne jest obrazowanie terenu działań „z góry”.Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz w kamery z dużymi zoomami nadawały się do tych zadań idealnie. Jednak sporym problemem okazywał się ich czas pracy w powietrzu oraz stosunkowo niewielki zasięg działania. Dlatego też, kiedy na rynku pojawiło się nowe urządzenie, zapadła decyzja o jego zakupie. Nowy bezzałogowy statek powietrzny, wyposażony w hybrydową kamerę zarówno światła widzialnego jak i termowizyjną, potrafi utrzymywać się w powietrzu około 50 minut. A jego zasięg lotu może wynosić około 15 km - informują strażacy. 

Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego podglądu miejsca akcji, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej doposażył przeworską jednostkę w specjalny zestaw do transmisji obrazu, dzięki któremu istnieje możliwość podglądu na żywo w jakości HD z dowolnego miejsca w kraju. Taki system można wykorzystywać podczas organizacji sztabów kryzysowych w sytuacji dużych zdarzeń lub katastrof.

KP PSP w Przeworsku obecnie posiada ośmiu przeszkolonych pilotów, oraz cztery wielowirnikowe bezzałogowe statki powietrzne. Pod tym względem zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W połączeniu z systemem transmisji obrazu przeworscy strażacy jako pierwsi stworzyli zastęp mogący błyskawicznie udać się w każde wskazane miejsce i z powietrza transmitować rozwój akcji, zarówno w dzień jak i w nocy. Specjalne oprogramowanie pozwala również na tworzenie map z powietrza (ortofotomapa), na których można dokonywać pomiarów, obliczać powierzchnie, a także tworzyć kadry, gdzie widoczne są skutki katastrof. Obrazy te można tworzyć zarówno z kamer światła widzialnego jak i termowizyjnych.

Koszt zakupu drona to ponad 100000 zł, a systemu transmisji obrazu - około 50000 zł.

Źródło: KP PSP Przeworsk 

Strażacki.pl

Pod koniec grudnia 2020 roku, zostały przyznane środki na zakup nowoczesn

Galeria

Czytaj również