Warszawa

Odprawa roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego

Odprawa roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego

6 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce odprawa roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego.

Podczas spotkania podsumowano działania mazowieckich strażaków w 2019 roku, w tym m. in. akcje ratowniczo-gaśnicze, realizację zadań kontrolno-rozpoznawczych, polityki kadrowej, zakupów sprzętu ratowniczego, rozbudowy i modernizacji strażnic, prewencję społeczną, współpracę z jednostkami ochotniczych straży pożarnych oraz wiele innych zadań związanych z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej.

Na początku spotkania strażacy z terenu woj. mazowieckiego zostali wyróżnieni nagrodą mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych honorowym tytułem „Strażak Miesiąca” oraz „Strażak Roku”.

Strażak Roku

 • str. Michał Wesołowski – Komenda Powiatowa PSP w Grodzisku Mazowieckim.

W październiku 2019 roku, będąc na urlopie, st. str. Michał Wesołowski był świadkiem wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego, w którym poszkodowana została jedna osoba. Pojazd dachował, a kierowca wypadł z samochodu na odległość około 10 metrów. Osoby postronne znajdujące się na miejscu zdarzenia uznały poszkodowanego za zmarłego z uwagi na brak stwierdzenia funkcji życiowych.  St. str. Michał Wesołowski zebrał informacje od świadków zdarzenia i natychmiast ruszył z pomocą. Strażak rozpoczął czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, w wyniku których nieprzytomny mężczyzna zaczął oddychać. Następnie st. str. Michał Wesołowski rozpoczął badanie urazowe, opatrywał rany głowy i rąk oraz udzielał wsparcia psychologicznego do przyjazdu służb ratunkowych. Swoją zdecydowaną, i profesjonalną postawą przyczynił się bezpośrednio do uratowania życia osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym.

Strażak Miesiąca

 • sekc. Marcin Żołądek – Komenda Miejska m. st. Warszawy,
 • kpt. Tomasz Przyborowski – Komenda Powiatowa PSP w Wołominie,
 • mł. asp. Daniel Wyżywniak – Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy,
 • st. sekc. Jakub Sadkowski – Komenda Powiatowa PSP w Otwocku,
 • ogn. Rafał Łachmański – Komenda Powiatowa PSP w Pułtusku,
 • mł. bryg. Dejan Daszkowski – Giorgiev – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,
 • mł. ogn. Mirosław Nowicki – Komenda Powiatowa PSP w Garwolinie,
 • st. str. Dominik Kiełbasa – Komenda Powiatowa PSP w Pruszkowie,
 • kpt. Robert Matulka – Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy,
 • st. ogn. Tomasz Zadrożniak – Komenda Powiatowa PSP w Łosicach.

Wyróżnienie honorowe

 • kpt. Waldemar Kominek – Komenda Powiatowa PSP w Lipsku,
 • st. ogn. Andrzej Gostkowski – Komenda Powiatowa PSP w Ciechanowie,
 • st. ogn. Arkadiusz Ślendak – Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy,
 • st. str. Mateusz Walczuk – Komenda Miejska PSP m. st. Warszawy,
 • mł. asp. Paweł Moryl – Komenda Miejska PSP w Siedlcach,
 • st. str. Mateusz Korzeń – Komenda Miejska PSP w Siedlcach,
 • ogn. Łukasz Laskus – Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy. 

70294 razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2019 roku, w tym przy 24142 pożarach, 38097 miejscowych zagrożeniach oraz 8055 fałszywych alarmach. To aż 1457 interwencji więcej niż w 2018 roku. Jednocześnie jest to największa liczba interwencji strażaków od utworzenia woj. mazowieckiego w 1999 roku.

W 2019 roku strażacy interweniowali m.in. przy 8964 pożarach traw (najwięcej w marcu 2294 oraz kwietniu 3156) i 2037 pożarach lasów (najwięcej w kwietniu 993), w których rannych zostało 19 osób, w tym aż 18 w wyniku pożarów traw.

Ponadto na terenie woj. mazowieckiego powstało 4185 pożarów obiektów mieszkalnych, w których 241 osoby zostały poszkodowane a 57 straciło życie. Jednocześnie mazowieccy strażacy uczestniczyli w 295 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 110 osób uległo podtruciu, niestety osiem osób straciło życie.

W 2019 roku mazowieccy strażacy 7349 razy usuwali skutki burz i huraganowych wiatrów (w tym 1187 w marcu, 1199 w kwietniu oraz 1092 we wrześniu), w których 31 osób zostało rannych a dwie straciły życie.

Strażacy interweniowali 10426 razy podczas wypadków samochodowych na mazowieckich drogach, w których 6478 osób zostało poszkodowanych a 247 straciło życie.

444 interwencje dotyczyły działań na obszarach wodnych, w których 23 osoby zostały ranne a 35 utonęło. W okresie zimowym odnotowano 125 interwencji (sześć osób rannych oraz dziewięć utonięć). Podczas sezonu letniego strażacy interweniowali 188 razy na mazowieckich rzekach, stawach i jeziorach. Niestety odnotowano 22  utonięcia oraz 13 osób rannych.

Źródło: KW PSP w Warszawie 

Strażacki.pl

6 lutego 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewó


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również