Woj. lubuskie

Plecaki medyczne w Państwowej Straży Pożarnej w woj. lubuskim

Plecaki medyczne w Państwowej Straży Pożarnej w woj. lubuskim

W mijającym roku „pandemicznym” lubuscy strażacy wiele razy wyjeżdżali realizować medyczne czynności ratunkowe (tzw. izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego) w zamian za zespoły ratownictwa medycznego (ZRM), które były zmuszone prosić o takie zastępstwo. 

Taka sporadyczna wcześniej współpraca, stała się codziennością w okresie COVID-19, dlatego Lubuski Komendant Wojewódzki, pierwszy w Polsce, zdecydował się na to co nieuchronne - zakup 19 plecaków medycznych dla każdej jednostki ratowniczo-gaśniczej woj. lubuskiego z przeznaczeniem do wykorzystania przez strażaków-ratowników medycznych.

Takie przedsięwzięcie przyniosło pożądany efekt w postaci polepszenia warunków współpracy służb ustawowo powołanych do ratowania ludzi, ale przede wszystkim zapewnia osobom poszkodowanym poczucie bezpieczeństwa otrzymania pomocy. Ponadto, da możliwość pełnego wykorzystania swojej wiedzy medycznej przez strażaków-ratowników medycznych, którzy do tej pory działali w ograniczony sposób, bez dostępu do sprzętu medycznego.

Zakup plecaków medycznych jest zgodny z prawem, które daje możliwość świadczenia medycznych czynności ratunkowych przez ratowników medycznych poza Państwowym Ratownictwem Medycznym. Trzeba wspomnieć, że lubuska Państwowa Straż Pożarna skupia w swojej formacji 73 strażaków-ratowników medycznych na terenie całego województwa, co sprawia, iż zawsze na służbie jest osoba przygotowana do niesienia pomocy medycznej.

Lubuscy strażacy-ratownicy medyczni w zastępstwie za ZRM wyjeżdżały m.in. do zdarzeń takich jak; resuscytacje dorosłych i dzieci, udary mózgowe, krwotoki, zmiażdżenia, amputacje, ukąszenia przez owady błonkoskrzydłe, oparzenia, złamania, duszności, hipoglikemię i wiele innych. Wymienione zachorowania i obrażenia stanowią duży odsetek zdarzeń medycznych, których obsługa wymaga sprzętu specjalistycznego – medycznego, który od dzisiaj będzie w dyspozycji każdej miejskiej i powiatowej JR-G woj. lubuskiego.

Państwowa Straż Pożarna stała się jedyną formacją mogącą wspierać Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), angażując do zadań specjalistów ratownictwa medycznego wraz z niezbędnym sprzętem medycznym.    

Źródło: KW PSP Gorzów Wlkp. 

Strażacki.pl

W mijającym roku „pandemicznym” lubuscy strażacy wiele razy wyjeżdż

Galeria

Czytaj również