Świat

Podsumowanie 16. Mistrzostw Świata w Sporcie Pożarniczym

Podsumowanie 16. Mistrzostw Świata w Sporcie Pożarniczym

W dniach 30 sierpnia – 6 września 2021 r. w Karagandzie (Kazachstan) odbyły się 16. Mistrzostwa Świata w Sporcie Pożarniczym. Wśród rywalizujących o tytuły mistrzowskie strażaków – sportowców, znalazła się również reprezentacja Polski w składzie:

 • asp. Grzegorz ARCZYŃSKI - KP PSP Chełmno,
 • kpt. Mateusz BRZOZA - KP PSP Strzelce Opolskie,
 • mł. ogn. Michał ERDMAŃSKI - KM PSP Bydgoszcz,
 • kpt. Mateusz JURKIEWICZ - KM PSP Tarnów,
 • asp. Przemysław KIERZENKOWSKI - KP PSP Nowe Miasto Lubawskie,
 • mł. asp. Łukasz ORCZYK - KP PSP Pruszków,
 • asp. Piotr SADOWSKI - KM PSP Zielona Góra,
 • kpt. Rafał SIELIWONIUK - KM PSP Białystok,
 • st. kpt. Bartłomiej SIEPIETOWSKI - KM PSP Kraków,
 • asp. Sławomir SKIBIŃSKI - KP PSP Ciechanów,
 • mł. bryg. Mirosław CYRSON - KW PSP Gdańsk - trener.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencji drabiny hakowej na mobilnej wspinalni, usytuowanej specjalnie w tym celu na stadionie Szachtara Karaganda. Tego dnia w godzinach wieczornych, po rozegraniu przedpołudniowych eliminacji, odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia. Naszą delegację oprócz zespołu sportowego reprezentowali st. bryg. Grzegorz Bugaj, prorektor – zastępca komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz st. bryg. Rafał Adamiec – dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP. Podczas otwarcia przeprowadzony został finał „hakówki”, w którym Białorusin – Nikita Ukołow obronił tytuł Mistrza Świata, zdobyty przed dwoma laty w rosyjskim Saratowie.

Drugiego dnia rozegrany został pożarniczy tor przeszkód 100 m. Finał tej konkurencji był niewątpliwie jednym z najbardziej emocjonujących biegów w historii sportu pożarniczego. Zwycięsko z tej potyczki wyszedł reprezentant naszych południowych sąsiadów – Pavel Krpec, zwyciężając z czasem 14,90 s. Wyprzedził na mecie dwóch przedstawicieli Rosji odpowiednio o 0,02 i 0,03 s.

Kolejną konkurencją, rozegraną na stadionie Szachtara była sztafeta pożarnicza 4x100 m. Upał tego dnia znacznie przekraczał 30 st. C. Dodatkową, niespodziewaną przeszkodą w drodze do mety okazały się awaryjne gaśnice. Loteryjną sytuację wykorzystali Uzbecy, którzy dość niespodziewanie osiągnęli 3 czas dnia. Zwyciężyli Białorusini przed Czechami.

Zwieńczeniem zmagań była kończąca Mistrzostwa konkurencja – ćwiczenie bojowe. Tak jak to już wielokrotnie bywało, „bojówka” zaowocowała niespodziankami. Zwyciężyli gospodarze Mistrzostw – Kazachowie, wyprzedzając Czechów. Wszystkich zaskoczyli Austriacy, którzy po bezbłędnym rozwinięciu uzupełnili podium.

Nasz zespół już na samym początku został poddany trudnej próbie. Po kontuzji podstawowego zawodnika naszej reprezentacji, odniesionej na treningu, trzeba było dokonać znaczących zmian, które miały wpływ na końcowy wynik. Mimo tego w konkurencjach indywidualnych nasi strażacy osiągnęli bardzo dobre wyniki, plasując się tuż za faworytami Mistrzostw. Niestety w sztafecie i ćwiczeniu bojowym, po zmianie składów, zabrakło nam trochę zgrania, ale również i szczęścia.

Klasyfikację generalną wygrali Białorusini, przed Czechami i Rosjanami, a Polska zakończyła rywalizację na 7 miejscu.

Ponadto Organizatorzy Mistrzostw i przedstawiciele startujących drużyn podkreślali profesjonalizm i znaczący wkład przedstawicieli polskiej delegacji w pracach komisji sędziowskiej, a także w pracach Komitetu Sportowo – Technicznego.

Równolegle odbywały się 7. Mistrzostwa Świata w Sporcie Pożarniczym dla zespołów żeńskich, lecz nie mieliśmy tam swojej reprezentacji, gdyż obecnie w Polsce nie jest prowadzone współzawodnictwo wśród kobiet w tej dyscyplinie sportu.

Po powrocie do kraju, drużynę przywitali Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym oraz dyrektor Biura Szkolenia st. bryg. Tomasz Naczas. Nadbryg. Bartkowiak złożył podziękowania za udział w Mistrzostwach i reprezentowanie naszej formacji mundurowej na sportowej arenie międzynarodowej.

Źródło: KG PSP 

Strażacki.pl

W dniach 30 sierpnia – 6 września 2021 r. w Karagandzie (Kazachstan) odb

Galeria

Czytaj również