Polscy strażacy zaoferowali pomoc Brytyjczykom w walce z powodziom

Polscy strażacy zaoferowali pomoc Brytyjczykom w walce z powodzią

W Wielkiej Brytanii sytuacja powodziowa od kilku tygodni jest bardzo trudna, zalane są ogromne obszary lądu. Intensywne opady deszczu, które trwają od stycznia spowodowały, że kilka tysięcy domów znajduje się pod wodą. Najgorsza sytuacja panuje w części południowo – zachodniej Anglii. Pomoc w walce z powodzią zaoferowali nasi strażacy.

 

Państwowa Straż Pożarna, w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych, przedstawiła Brytyjczykom propozycję udzielenia pomocy. Swoją pomoc z ramienia Ochotniczych Straży Pożarnych deklaruje również prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak.

Jeżeli chodzi o pomoc strażaków zawodowych, ta udzielona zostałaby w ramach mechanizmu wspólnotowego ochrony ludności, a dotyczyła by możliwości wysłania polskich strażaków w miejsce objęte kataklizmem, w celu likwidacji skutków wspomnianej powodzi – czytamy na kgpsp.gov.pl. PSP gotowe jest wysłać na miejsce kataklizmu grupy ratownicze wyposażone w pompy o dużej wydajności, kontenery z zaporami przeciwpowodziowymi oraz łodzie płaskodenne.

Podobną pomoc z ramienia OSP zaoferował Waldemar Pawlak. Jak podkreśla – to ważna inicjatywa w relacjach polsko - brytyjskich, chcemy pokazać solidarność w trudnych chwilach. Prezes Związku OSP zaznacza, że ochotnicy mają duże doświadczenie w takich sytuacjach. Posiadają sprzęt, m.in. pompy o dużej wydajności czy zapory powodziowe.

Czy któraś z Waszych jednostek otrzymała informację w sprawie pomocy dla Brytyjczyków? Jeśli tak, podzielcie się informacjami na temat ewentualnego wyjazdu za granice.

Strażacki.pl

Czytaj również