Kraj

Ponownie 2. stopień zagrożenia przed silnymi burzami na zachodzie polski

Ponownie 2. stopień zagrożenia przed silnymi burzami na zachodzie polski

W ciągu kolejnej doby Polska pozostanie pod wpływem gorącej i niestabilnej, zwrotnikowej masy powietrza. W pobliżu zachodniej granicy znajdzie się falujący front atmosferyczny, a energia CAPE na zachodzie kraju może przekraczać nawet 2500 J/kg.

Dzisiejszej nocy dodatkowo do naszego kraju wejdzie strefa większych wartości wskaźników kinematycznych. Oznacza to to burze, które miejscami znów mogą być gwałtowne.

"Głównymi zagrożeniami będą opady dużego i bardzo dużego gradu, bardzo silne porywy wiatru oraz miejscami nawalne opady deszczu. Do tego na zachodzie kraju nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej" - informują na swojej stronie Polscy Łowcy Burz.

prognoza 2019 06 11

Foto: Polscy Łowcy Burz

Należy zaznaczyć, że sytuacja w ciągu dnia może ulec pewnym zmianom i strefa najsilniejszych burz przemieści się znacznie na wschód w stosunku do obecnych wyliczeń modeli numerycznych.

We wtorek i w nocy z wtorku na środę możliwe są burze, które również mogą miejscami przynosić niebezpieczne zjawiska.

Screenshot 2

Foto: RCB 

 

PROGNOZA ZAGROŻEŃ

11 czerwca możliwe:

  • upał (ostrzeżenie 2. i 1. stopnia) na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego;
  • silne burze (ostrzeżenie 2. stopnia) na terenie województwa dolnośląskiego;
  • burze (ostrzeżenie 1. stopnia) na terenie województw: pomorskiego, lubuskiego kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Zjawiska mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz powodować uszkodzenia linii napowietrznych i utrudnienia komunikacyjne

 

Szczegóły: http://lowcyburz.pl/

Info/Foto: Polscy Łowcy Burz / Rządowowe Centrum Bezpieczeństwa 

Strażacki.pl

W ciągu kolejnej doby Polska pozostanie pod w

Czytaj również