Kraj

Powstaje nowa Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej. Koszt 40 mln zł

Powstaje nowa Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej. Koszt 40 mln zł

25 lipca br.  w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej odbył się briefing prasowy, związany z uruchomieniem w lipcu br. postępowania przetargowego, na budowę nowej siedziby Komendy. 

Nowo budowany obiekt zastąpi obecnie użytkowane przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej obiekty, które pochodzą z początku XX wieku, i nie są dostosowane do wymagań stawianych dzisiejszym strażnicom Państwowej Straży Pożarnej. 

W grudniu 2021 roku Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę pod budowę strażnicy, o pow. 12 743 m2, znajdującą się w centrum Rudy Śląskiej, przy ulicy Piotra Niedurnego.

Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych jedną.

Lokalizacja komendy i jednostki ratowniczo-gaśniczej w tym miejscu zapewni szybki i bezpieczny dojazd do zdarzeń na całym terenie chronionym przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej. Takie usytuowanie strażnicy zoptymalizuje również dojazd do głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym takich jak autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), droga wojewódzka nr 925, co bezpośrednio poprawi gotowość do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych.

Nowy budynek strażnicy będzie miał powierzchnię użytkową około 3 400 m2. Znajdować się w nim będą między innymi pomieszczenia administracyjno-biurowe Komendy, stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP, część garażowa wraz z zapleczem magazynowo-technicznym, wyposażona w 18 stanowisk dla samochodów pożarniczych, pomieszczenia socjalno-bytowe jednostki ratowniczo-gaśniczej, sala szkoleniowa oraz sala edukacyjna „Ognik”. W nowej strażnicy służbę pełnić będzie 97 funkcjonariuszy PSP oraz 3 pracowników korpusu służby cywilnej. 
Budynek będzie nowoczesnym obiektem, spełniającym wymagania ekologiczne i energetyczne, wyposażonym między innymi w instalację fotowoltaiczną, pozwalającą obniżyć koszty energii elektrycznej - podaje KW PSP w Katowicach. 

Rozpoczęcie budowy komendy zaplanowano jeszcze w tym roku, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2023 roku. 

Inwestycja finansowana będzie z budżetu państwa, a wysokość środków przeznaczonych na ten cel to 40 000 000 złotych. 

Źródło: KW PSP w Katowicach 

Strażacki.pl

25 lipca br.  w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej od

Galeria

Czytaj również