Pożary lasów w Polsce

Pożary lasów w Polsce 

Pożary lasów najczęściej są wynikiem działalności człowieka. Bardzo rzadko ich przyczyną są zjawiska naturalne. Od pioruna powstaje około 1% pożarów. W bardzo wielu wypadkach pożar jest wynikiem działalności celowej. Podpalenia są przyczyną ponad 45% ogólnej liczby pożarów w Polsce. Inną, również bardzo ważną przyczyną pożarów jest nieostrożność dorosłych, której skutkiem jest powstanie około 20 – 25 proc. pożarów w skali roku.

 

Często pożary lasów spowodowane są rozprzestrzenianiem się pożar np. łąk czy nieużytków. Zdarza się, że ogień powstaje w wyniku niesprawnego środka transportu drogowego lub kolejowego.

Z danych z Krajowego Systemu Informacji o pożarach lasu i danych z Dyrekcji Generalnej LP wynika, że w ubiegłym roku w lasach powstało 9 580 pożarów lasu na powierzchni 7 361 ha. W porównaniu z rokiem 2011 liczba pożarów lasu w Lasach Państwowych wzrosła o 105. Podpalenia stanowiły 40 proc. pożarów, nieostrożność człowieka - 20 proc.

Na profilaktykę przeciwpożarową w 2012 roku na terenie całego kraju Lasy Państwowe wydały ok. 73,6 mln zł.

Niestety bieżący rok najprawdopodobniej nie będzie lepszy, wysoka temperatura i brak opadów atmosferycznych sprawiają, że prawie w całej Polsce panuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dziennie strażacy gaszą kilkadziesiąt pożarów, na szczęście nie docierają do nas informację o pożarach wielkopowierzchniowych.

Dobrym przykładem jest przesłana do naszej redakcji przez Pana Piotra informacja o pożarze, który miał miejsce wczoraj, tj. pierwszego sierpnia br. około godziny 20tej. W działaniach, które miały miejsce w sąsiedztwie miejscowości Krasowa uczestniczyły dwa zastępy OSP Leśnica. Po dojeździe okazało się, że palą się trzy wielkie sterty gałęzi. Pożar szybko ugaszono. Ogień nie rozprzestrzenił się na poszycie leśne. Sprawca podpalenia został na miejscu ujęty przez policję.

To już kolejny przykład ludzkiej głupoty, która niestety może doprowadzić do tragedii. Strażacy z OSP Leśnica przypominają o nie paleniu ognisk w lasach.

Materiał na podstawie informacji sporządzonych przez rzecznika prasowego RDLP w Krakowie

{rsmediagallery tags="20130802_pozary_lasow_w_polsce"}

Strażacki.pl

Czytaj również