Kraj

Prezentacja mobilnych laboratoriów Państwowej Straży Pożarnej

Prezentacja mobilnych laboratoriów Państwowej Straży Pożarnej

8 marca 2023 r. miał miejsce briefing prasowy z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego,  wiceministra Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, podczas którego zaprezentowano mobilne laboratoria, które trafią na wyposażenie specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno–ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy oraz Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

Najnowsze oraz najbardziej zaawansowane technologicznie mobilne laboratoria będą służyły do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych oraz radiologocznych na terenie kraju.

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił: „ Laboratoria są najnowocześniejsze w Europie i jedne z najnowocześniejszych na świecie. (…) Od kilku lat prowadziliśmy nabór, żeby w laboratoriach pracowali najlepsi specjaliści z zakresu ratownictwa chemicznego, biologicznego oraz radiologicznego. Strażacy będą brali udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach. Bardzo ważna jest współporaca międzynarodowa, w której osiągnęliśmy najwyższy poziom, co pokazały nasze ostatnie akcje ratunkowe poza granicami kraju. W kwietniu zaplanowaliśmy ćwiczenia z ratownikami z Litwy, a w kolejce czekają strażacy z państw bałtyckich oraz Finlandii. Wszyscy chcą z nami ćwiczyć i z nami współpracować.” 

Mobilne laboratorium składa się z:

• kabiny kierowcy z systemem sterowania laboratorium,
• przedziału technicznego – miejsca przeznaczonego na urządzenia obsługujące systemy umożliwiające samodzielne funkcjonowanie laboratorium,
• przedziału A - analitycznego (wysuwanego),
• przedziału B – biologicznego - spełniającego warunki hermetyczności klasy III / PCL III / BSL III zgodnie z normami,
• przedziału C – tzw. czystego/chemicznego.

Obsada jednego samochodu to kierowca i strażak do obsługi technicznej oraz od dwóch do pięciu funkcjonariuszy PSP z wykształceniem wyższym chemia/biologia/ fizyka.

Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Budżetu Państwa. Wartość zakupionych samochodów to prawie 24 mln zł.

Źródło:  KG PSP 

Strażacki.pl

8 marca 2023 r. miał miejsce briefing prasowy z udziałem ministra spraw w

Galeria

Czytaj również