Kraj

Przewodnictwo Polski w Grupie Regionalnej INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód

Przewodnictwo Polski w Grupie Regionalnej INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód

W dniach 24-25 października 2019 r. we Włoszech, w mieście Poggioreale, dotkniętym w 1968 r. trzęsieniem ziemi, i Palermo, odbyło się Spotkanie Regionalne INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód, w którym wzięła udział delegacja Państwowej Straży Pożarnej w składzie: nadbryg. Tadeusz Jopek, bryg. Krzysztof Pietrasik, bryg. Marcin Kędra oraz Adrian Bucałowski.

Spotkania Regionalne to zgromadzenie kierowników służb ratowniczych, przedstawicieli kadry dowódczej międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych, tzw. politycznych i operacyjnych punktów kontaktowych INSARAG i przedstawicieli administracji rządowej. Celem tych spotkań jest m.in. wymiana informacji o technicznych i politycznych kwestiach dotyczących USAR w kontekście INSARAG oraz omówienia najlepsze praktyk i propozycji kierunków rozwoju, w dziedzinach dot. grup poszukiwawczo-ratowniczych.

Spotkanie Regionalne poprzedzone zostało międzynarodowymi warsztatami dotyczącymi dużych działań w ramach USAR, w tym między innymi po zawaleniu się mostu Morandi w Genui. Warsztaty były okazją do podzielenia się doświadczeniami z poprzednich dużych działań USAR na całym świecie.

Najważniejszymi, z polskiego punktu widzenia, panelami dyskusyjnymi posiedzenia były te, dotyczące kluczowych kierunków rozwoju INSARAG na lata 2020-25. Na podstawie przeprowadzonych, podczas wszystkich oficjalnych spotkań INSARAG w roku 2019 i na początku 2020, rozmów zostanie opracowana tzw. „Deklaracja Warszawska”, która ma zostać przyjęta w przyszłym roku w Warszawie.

Dodatkowo, w czasie spotkania odbyła się ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Grupie Regionalnej INSARAG Afryka/ Europa/ Bliski Wschód. Przewodnictwo trwać będzie rok, a zostanie zwieńczone Spotkaniem Globalnym INSARAG 2020 w Warszawie. Na ręce Zastępcy Komendanta Głównego przekazana została patera, jako symbol przewodnictwa Polski w naszej grupie regionalnej.

Na zakończenie całego spotkania nadbryg. Tadeusz Jopek, Zastępca Komendanta Głównego PSP, zaprosił wszystkich zgromadzonych gości do udziału w Spotkaniu Globalnym INSARAG, które odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie.

Źródło: KG PSP 

Strażacki.pl

W dniach 24-25 października 2019 r. we Włosz

Czytaj również