Rekomendacja RCB dla województw ws zagrożenia powodziowego

Rekomendacja RCB dla województw ws zagrożenia powodziowego 

W związku z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącymi możliwości wystąpienia silnych opadów, a tym samym zagrożenia powodziowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało rekomendacje dla województw.

 

Jak prognozują Łowcy Burz opady deszczu rozpoczną się już w dniu jutrzejszym (14 maja 2014 roku). Następnie w kolejnych dniach aż do 18 maja intensywność opadów ma się zwiększyć. Niestety w wyniku czego w wielu regionach południowej oraz południowo – wschodniej Polski możliwe są wzrosty stanów wody w rzekach. Co za tym idzie wzrośnie prawdopodobieństwo podtopień oraz zagrożenia powodziowego. Największe wzrosty stanów wody spodziewane są na terenie województwa podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego.

Na chwilę obecną IMGW wydało ostrzeżenia dla województwa: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego. Natomiast prognoza zjawisk IMGW rozszerza się dodatkowo na województwo: dolnośląskie, opolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie.

W związku z sytuacją, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca wojewodom:

  • Bieżący monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej,

  • Przekazanie informacji o zagrożeniu na szczebel powiatowy i gminny,

  • Przesłanie komunikatów do mediów lokalnych (TV, radio, internet),

  • Umieszczenie ostrzeżeń na stronach internetowych urzędów oraz w Regionalnym Systemie Ostrzegania,

  • Sprawdzenie systemów alarmowania i ostrzegania ludności,

  • Zapewnienie całodobowej gotowości centrów zarządzania kryzysowego oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe,

  • Przygotowanie służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego,

  • Uruchomienie raportowania sytuacyjnego do RCB przez województwa: podkarpackie, lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie, opolskie, śląskie, dolnośląskie. Pozostałe województwa przekazują dane w formie raportów dobowych i doraźnych.

 {rsmediagallery tags="20140513_rekomendacja_rcb_ws_powodzi"}

Na podstawie: http://rcb.gov.pl/?p=4068#more-4068 ; lowcyburz.pl

Strażacki.pl

Czytaj również