Rekordowe upały i zagrożenie pożarowe w lasach

Rekordowe upały i zagrożenie pożarowe w lasach 

Od kilku dni w całej Polsce panują bardzo wysokie temperatury oscylujące w okolicach 30°C. Apogeum upałów synoptycy zapowiadają na najbliższe dni. Już teraz w większości stref pożarowych lasów występuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia, a nadchodząca pogoda nie przyniesie poprawy.

 

Leśnicy na podstawie wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego określają aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasów od którego zależy rodzaj podejmowanych działań. W okresie od 1 kwietnia do 31 października pomiary dokonywane są codziennie w zautomatyzowanych stacjach rozmieszczonych w 42 strefach prognostycznych obejmujących zasięgiem cały kraj z wyłączeniem obszarów górskich.

 

Wyróżniamy cztery stopnie zagrożenia pożarowego lasów:

- 0 brak zagrożenia,

- I zagrożenie małe,

- II zagrożenie duże,

- III zagrożenie katastrofalne.

W tej chwili najwyższy stopień zagrożenia pożarowego występuje w 28 strefach pomiarowych, w których leśnicy mierzą wilgotność ściółki. Zagrożenie średnie notujemy w dziesięciu miejscach, w trzech małe oraz w jednym obszarze brak zagrożenia. Najgorsza sytuacja panuje głównie w zachodniej i centralnej Polsce. Natomiast ostatnie opady deszczu zmniejszyły zagrożenie pożarowe na północnym wschodzie.

Jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10% nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Lasy oznakowuje się wtedy tablicami ustalonego wzoru z podaniem powodu wprowadzenia zakazu. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

W razie zauważenia pożaru niezwłocznie informuj służby ratownicze pod numerami telefonów 998 i 112. Już w następnym materiale napiszemy o tym jak postępować w razie wystąpienia pożaru lasu.

{rsmediagallery tags="20130727_zagrozenie_pozarowe_z_lasach"}

Strażacki.pl

Czytaj również