Sposób na zakup nowego auta bojowego dla OSP

Sposób na zakup nowego auta bojowego dla OSP

Wiele gmin w naszym kraju zmaga się z problemem finansowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to ogromny problem, który niestety narasta z roku na rok. Strażacy ochotnicy są bardzo dobrze wyszkoleni i wyjeżdżają do coraz większej ilości zdarzeń, w których potrzeba jest coraz to nowszego i specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Gminy które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego auta z własnych funduszy jest skazana na pozyskanie auta z Państwowej Straży Pożarnej. Co niestety nie jest łatwe. Co gorsze samochody z PSP również są już wyeksploatowane i długo nie posłużą. Używane auta z zagranicy? Tutaj można wytknąć też kilka problemów. Po pierwsze ceny oscylują w okolicy kilkuset tysięcy złotych. Po drugie certyfikat CNBOP? W mediach można było usłyszeć kilka informacji o autach bez certyfikatu które nie zostały dopuszczone do ruchu. Czy warto ryzykować? Chyba, że jest pewność, że auto posiada wymagane dokumenty dopuszczenia pojazdu w Polsce.

Ciekawym rozwiązaniem jest współpraca między gminami. W ubiegłym roku w internecie mogliśmy znaleźć informację, że gminy w powiecie goleniowskim wraz ze starostwem doszły do porozumienia w wprawie zakupu nowych aut.

Juz pisaliśmy o tym ciekawym sposobie na naszym portalu jednak ważne tematy trzeba przypominać i my to robimy. 

Wtedy na łamach Kuriera Szczecińskiego mogliśmy przeczytać o porozumieniu sześciu gmin oraz starostwa powiatowego, które będą składać się po 40 tysięcy złotych. Zebrana suma będzie trafiać co roku do jednej z sześciu gmin. Dzięki tej współpracy do każdej z gmin trafi nowy wóz bojowy.

W ramach programu przewiduje się zakup średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, każdy o wartości ok. 650 tys. Zebrana co roku kwota nie jest wystarczająca i nie może pokryć zakupu auta, ale za to może pozwolić skutecznie starać się o dofinansowanie z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy firm ubezpieczeniowych.

Jak widać sposobów na pozyskanie auta do OSP jest wiele. Ważne aby każda ze stron chciała działać i dążyła do tego za pomocą porozumienia.

Podsuńcie ten pomysł swoim zarządom w OSP oraz włodarzą gmin. Może uda się ich przekonać i małymi krokami bez dużych kosztów jednorazowych uda się zakupić auta. Na przykładzie powiatu goleniowskiego, gdzie do porozumienia doszło sześć gmin przez okres sześciu lat, każda z nich otrzyma nowy samochód rozkładając koszty na lata. Warto być cierpliwym i poczekać te kilka lat, ale otrzymać nowy i bezpieczny pojazd ratowniczo gaśniczy.

A może opisywany pomysł jest już wszystkim bardzo dobrze znany i wiele gmin pozyskało nowe samochody w ten sposób?  Napiszcie o swoich pomysłach jak pozyskać samochody i sprzęt.

Strażacki.pl

Wiele gmin w naszym


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również