Starogard Gdański: Urzędnicy odmówili pomocy strażakom

Starogard Gdański: Urzędnicy odmówili pomocy strażakom

W ostatnim czasie doszło do pożaru nieczynnego już zabytkowego młyna w Starogardzie Gdańskim. Był to jeden z największych pożarów w okolicy od wielu lat. W akcji gaśniczej uczestniczyło dziewiętnaście zastępów straży pożarnej. W pewnym momencie płomienie zagrażały pobliskim budynkom mieszkalnym i konieczna była ewakuacja kilkudziesięciu osób. Niestety w trakcie działań doszło do uszkodzenia specjalistycznego sprzętu gaśniczego - naprawy wymagał podnośnik oraz jeden z wozów bojowych, a ponadto uszkodzeniu uległa znaczna ilość węży pożarniczych.

Dlatego starogardzka Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim zwróciła się do lokalnego samorządu z prośbą o częściowe pokrycie strat materialnych i zakup czterdziestu nowych węży pożarniczych w miejsce uszkodzonych w trakcie pożaru. 

Niestety Miasto odmówiło strażakom. Sekretarz miasta informował na łamach lokalnej prasy, że w odpowiedzi na pismo strażaków lokalne władze szczegółowo wyjaśniły sytuację. Miasto znajduje się w trudnej sytuacji i ma ograniczone możliwości finansowe. W wyniku pożaru Magistrat poniósł bardzo duże koszty związane między innymi z zabezpieczeniem i wyburzeniem pozostałości budynku starego młyna, czy z tymczasowym zakwaterowaniem ewakuowanych rodzin z sąsiadującego budynku mieszkalnego. Poza tym samorząd wypłaca ekwiwalent dla druhów z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy brali udział w akcji gaśniczej, jak również utrzymuje gotowość bojową tej jednostki. Urzędnicy podkreślają, że z budżetu miasta na pokrycie kosztów związanych z pożarem wydano już około 90 tysięcy złotych. 

Urzędnicy zarzucają również strażakom, że nie zwrócili się o pomoc do Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku. Strażacy jednak odpierają te zarzuty, ponieważ w tym roku otrzymali bardzo duże wsparcie finansowe z komendy wojewódzkiej, które zostało przeznaczone na budowę specjalistycznej myjni samochodowej oraz bieżące remonty. Tym razem strażacy liczyli na wsparcie samorządu - niestety z problemem braku wystarczającej ilości sprzętu gaśniczego zostali sami ...

 

 

 

Strażacki.pl

Czytaj również