Warszawa

Strażacy Metra Warszawskiego

Strażacy Metra Warszawskiego

Co ma wspólnego obchodzony 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka i Metro Warszawskie?  Cztery zastępy, dwa wozy i setki kilogramów sprzętu – mało kto wie, że na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty stacjonują strażacy, których zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa podziemnej kolei.

Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, jako ustawowe święto zawodowe – od 2003 roku. Ale Zakładowa Służba Ratownicza została założona znacznie wcześniej, bo w 1995 roku na wniosek ówczesnego prezydenta miasta.

Zakładowa Służba Ratownicza została założona  w 1995 roku na wniosek ówczesnego prezydenta miasta.

Obecnie ZSR liczy 28 osób, dzieli się na cztery zastępy ratownicze i jest w gotowości 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jak wygląda codzienność metrowskich strażaków?  Przede wszystkim systematyczne kontrole urządzeń przeciwpożarowych oraz codzienne patrolowanie zarówno STP Kabaty, jak i obiektów na obu liniach metra. Kiedy nie patrolują, biorą udział w szkoleniach i ćwiczeniach, np. z użyciem specjalistycznego trenażera pożarowego. Ale nie tylko.

Mimo bieżącej kontroli sytuacji, zdarzają się sytuacje zagrożenia. Zwykle wtedy to właśnie nasi strażacy są na miejscu pierwsi. Tylko w 2018 roku wyjeżdżali do niemal 200 sytuacji zagrożenia.

Na wyposażeniu metrowskich strażaków znajdują się dwa w pełni wyposażone pojazdy: gaśniczy i ratownictwa technicznego.

Od 27 lutego 2018 r.  Zakładowa Służba Ratownicza Metra Warszawskiego, na mocy porozumienia podpisanego przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy, współpracuje z Komendą Miejską PSP.

Info/foto dzieki uprzejmości metro.waw.pl

Strażacki.pl

Co ma wspólneg

Galeria

Czytaj również