Strażacy nie tylko gaszą pożary – oddają też cząstkę siebie

Strażacy oddają cząstkę siebie

Dla prawdziwego strażaka to co robi nie jest zwykłą pracą o której zapomina się po ośmiu godzinach. To służba, wyjątkowa z poświęceniem dla drugiego człowieka. Oprócz codziennych czynności strażacy zarówno zawodowi jak i ochotnicy działają na rzecz społeczności lokalnych, robią pokazy dla dzieci oraz pogadanki w szkołach.

 

Co ważne i szczytne, strażacy oddają bardzo ważną część siebie. Tym wyjątkowym darem jest krew. W szeregach straży pożarnej honorowych dawców krwi jest naprawdę sporo. Bezinteresownie oddają krew potrzebującym.

20 lutego 2014 roku w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie odbyła się Uroczystość podsumowania VIII edycji Programu „Strażacy w honorowym Krwiodawstwie Ognisty Ratownik –Gorąca Krew”.

Organizatorami tego szczytnego programu są Państwowa Straż Pożarna, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Polski Czerwony Krzyż. To dzięki nim informacje na temat honorowego krwiodawstwa codziennie docierają do ogromnej rzeszy ludzi z lokalnych środowisk poprzez jednostki straży pożarnej w całym kraju.

„Pierwsza, pilotażowa edycja „Ognistego Ratownika” trwała tylko od października do grudnia 2006 r., a zaowocowała pozyskaniem 1.300 litrów krwi. W 2007 r. druga edycja przyniosła 4.700 litrów. Trzecia w 2008 roku powiększyła wynik do 5.756, czwarta w 2009 roku przyniosła 5.786 litrów krwi. W 2010 roku - 6.162, w 2011 – 5.592 litry, w 2012 roku 5.600 litrów, w roku ubiegłym 7.982 litry krwi.” - informuje PCK na swojej stronie internetowej.

Od 2006 roku Program „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” łącznie przyniósł 42.878 litrów krwi (źródło: pck.org.pl), która jest bezcenna dla osób chorych czy ofiar wypadków.

W tym miejscu chcielibyśmy zaprosić wszystkie jednostki Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej do prezentowania swoich akcji honorowego krwiodawstwa na naszym portalu.

Strażacki.pl

Czytaj również