Polańczyk

Strażacy płetwonurkowie z woj. podkarpackiego szkolą się w Polańczyku

Strażacy płetwonurkowie z woj. podkarpackiego szkolą się w Polańczyku

Od 1 lipca do 17 sierpnia Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie realizuje doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4” i „Sanok” na Poligonie szkoleń wodnych w miejscowości Polańczyk.

Głównym celem doskonalenia jest podniesienie umiejętności praktycznych strażaków-nurków podczas wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu grup.

Zadaniem szkolących się nurków jest przede wszystkim umiejętne prowadzenie prac podwodnych w trudnych warunkach na jeziorze oraz w rzece. W czasie zajęć zostały omówione tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu, treningu, adaptacji do warunków panujących pod wodą i nurkowaniem w trudnych warunkach.

Zajęcia praktyczne odbywały się na Jeziorze Solińskim i zostały prowadzone przez nurków instruktorów oraz nurków kierujących pracami podwodnymi.

W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 58 funkcjonariuszy z kwalifikacjami nurkowymi MSWiA. Doskonalenie realizowane było w czterech dwunastodniowych cyklach i obejmowało zagadnienia związane z:

1. Ratownictwem w zakresie specjalistycznym oraz prowadzeniem prac podwodnych w nieznanym terenie (jezioro, rzeka): bezpieczeństwo nurkowania, nurkowanie z asekuracją. 
2. Poszukiwaniem obiektów pod wodą.
3. Ratownictwem w zakresie działań z przewróconą jednostką pływającą.

W ramach współpracy z Bieszczadzkim WOPR pełniono codzienne wspólne dyżury nurkowe z ratownikami wodnymi i medycznymi w celu poprawy bezpieczeństwa osób przebywających nad Jeziorem Solińskim. W trakcie pełnionych przez strażaków dyżurów przeprowadzono: zabezpieczenie lądowania LPR oraz 4 akcje ratownicze związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonywaniem prac podwodnych w zakresie specjalistycznym wydobywając osoby i przedmioty spod wody.

 

Źródło: KG PSP (Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego, dowódca SGRWN „Solina” Zdjęcia: kpt. Ireneusz Dryniak, asp. Kamil Piejko, mł. ogn. Kamil Zaprutkiewicz, KM PSP Przemyśl; st. kpt. Krzysztof Adamczyk, KP PSP Sanok)

Strażacki.pl

Od 1 lipca do 17 sierpnia Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Rz


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus