Kraj

Strażacy w walce z koronawirusem

Strażacy w walce z koronawirusem

Wszystkie działania, które od kilku dni prowadzi Państwowa Straż Pożarna w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem mają charakter wspomagający działania innych służb i instytucji.

Zabezpieczenie osobiste ratowników PSP wynika z rekomendacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Minimalne wyposażenie ochronne strażaka składa się z: kombinezonu ochronnego kategorii III (typ 3B lub 4B), gogli lub okularów ochronnych, maseczek filtrujących typu FFP2 lub FFP3, rękawic nitrylowych lub w przypadkach szczególnych maski pełnotwarzowej z filtropochłaniaczem.

Jednakże od strażaków OSP z całego kraju pojawiają się skargi na brak środków ochrony osobistej.  

Jak czytamy na wiadomości.onet.pl: 

Rzecznik PSP nie ma pewności w tej kwestii, ale dodaje, że tu dużo zależy od współpracy z samorządem, który powinien wyposażyć strażaków w niezbędny sprzęt. Tyle że samorządy nie wiedzą, w co wyposażać strażaków w okresie koronawirusa, bo nie dostały żadnych wytycznych.

W żadnej z Ochotniczych Straży Pożarnych, z którymi się kontaktowaliśmy, nie ma filtrów HEPA zabezpieczających przed koronawirusem. Nawet w dużych miastach strażacy-ochotnicy mają po trzy kombinezony na całą jednostkę.

W jednostkach OSP występują lekkie ubrania chemiczne, gogle, maseczki przeciwpyłowe, rękawiczki te ostatnie się pwoli kończą. 
 
Grafika ilustrowana 
Strażacki.pl

Wszystkie działania, które od kilku dni prow


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Czytaj również