Koszalin

Strażacy z JRG nr 1 w Koszalinie będą mieli nową siedzibę

Strażacy z JRG nr 1 w Koszalinie będą mieli nową siedzibę

Minister Joachim Brudziński wraz z wiceministrem Pawłem Szefernakerem wzięli udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Koszalinie. Szacowany całkowity koszt inwestycji to niemal 15,4 mln zł.

Ta inwestycja, jak i te realizowane w całym kraju, to nie są działania na pokaz. To elementarne poczucie odpowiedzialności za państwo i służby mundurowe. Te 9,2 mld złotych przeznaczone na Program Modernizacji służb mundurowych to suma imponująca, ale dalece niewystarczająca, byśmy mogli powiedzieć, że wszystkie sprawy są załatwione. Będziemy podejmować działania, by ten program postępował. Bezpieczeństwo, a więc Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna i inne służby mundurowe nie mają barw politycznych – zapewnił minister Joachim Brudziński.  

Budowa nowej jednostki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, w strukturach której działa JRG nr 1, finansowana jest w głównej mierze z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Szacowany całkowity koszt inwestycji to niemal 15,4 mln zł. Jej zakończenie planowane jest w przyszłym roku.

Inwestycja zdecydowanie poprawi komfort pracy strażaków, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Nowa lokalizacja jednostki, lepiej skomunikowana z innymi dzielnicami miasta i Specjalną Słupską Strefą Ekonomiczną, ułatwi i skróci czas dojazdu do zdarzeń.

W ramach inwestycji powstaje dwukondygnacyjny budynek oraz budynek główny o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. m2, w którym wydzielono m.in. halę garażową na 12 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych oraz warsztat. Nowoczesną bazę uzupełni m.in. wspinalnia i tor przeszkód, gdzie strażacy będą mogli odbywać szkolenia i doskonalić swoje umiejętności. Działka, na której stanie strażnica, została przekazana przez władze samorządowe Koszalina w zamian za obecnie zajmowany budynek.

Minister zwrócił się do strażaków, przypominając o wysokim zaufaniu Polaków, jakim cieszą się funkcjonariusze PSP i druhowie OSP. - Wasza służba na zachodniopomorskiej ziemi to dla mnie, jako ministra spraw wewnętrznych i administracji, powód do dumy. To powód do satysfakcji, że braterska współpraca PSP z druhami OSP, którzy na co dzień wspomagają Was w ramach KSRG i służą mieszkańcom gmin, przynosi dobre efekty. Daliście dowód swojego profesjonalizmu i wyszkolenia podczas pomocy naszym szwedzkim sąsiadom w ubiegłym roku. Chcę Wam za to bardzo serdecznie podziękować - powiedział szef MSWiA.

Budowa strażnicy JRG nr 1 w Koszalinie to nie jedyna inwestycja służąca PSP w województwie zachodniopomorskim. Trwa rozbudowa i modernizacja obiektów Komendy Powiatowej PSP w Choszcznie oraz budowa obiektów Komendy Powiatowej PSP w Gryficach. Przed kilkoma tygodniami strażacy z Pomorza Zachodniego otrzymali sprzęt o wartości niemal 6 milionów złotych. Do jednostek OSP w całym kraju przekazywane są promesy na zakup wozów strażackich.

Źródło: MSWiA

Strażacki.pl

Minister Joachim Brudziński wraz


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również