Włocławek

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest bardzo trudna

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest bardzo trudna
21 lutego br.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest bardzo trudna. Wciąż utrzymują się zjawiska lodowe, które powodują znaczne podpiętrzanie się stanów wody. Podobna sytuacja panuje na większości rzek w Polsce. Wysoka temperatura powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i spływ wód roztopowych co sprzyja dużym wzrostom stanów wody. Wisła. Strażacy na bieżąco monitorują sytuację. 
 
AKTUALIZACJA 22.02.2021 - GODZ. 13.00
 
W związku z odwilżą IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne o możliwym przekroczeniu stanów ostrzegawczych i alarmowych rzek oraz ich dopływów. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na Wiśle w powiecie płockim oraz na dolnej Odrze w województwie zachodniopomorskim.
 

Do podjęcia działań jest gotowy cały potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w tym 501 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP oraz 4116 jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Strażacy monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i poziom wody w rzekach m.in. z wykorzystaniem dronów. Dysponują też: łodziami, pompami wysokiej wydajności, agregatami prądotwórczymi i sprzętem logistycznym.

Na bieżąco analizowane są raporty meteorologiczne. Komenda Główna PSP i komendy wojewódzkie PSP  są w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe oraz ekspertami z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które prowadzi akcję lodołamania na Wiśle i Odrze. 

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest bardzo trudna. Wciąż utrzymują się zjawiska lodowe, które powodują...

Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Niedziela, 21 lutego 2021
 
Źródło: KG PSP 
Zdjęcia z niedieli - okolice Brwilna  (F. Jakub Sawicki / IMGW)
Strażacki.pl

21 lutego br.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wo

Galeria

Czytaj również