Kraj

Uwaga! Dziś w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr

Uwaga! Dziś w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr

Uwaga #AlertRCB został uruchomiony na terenie województw dla małopolskiego i śląskiego, podkarpackiego, opolskiego oraz części dolnośląskiego.

Dziś (21.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr Możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe.

Stopień 2 zagrożenia wydany został w pasie od zachodniej i środkowej części woj. warmińsko-mazurskiego przez woj. mazowieckie, północno-wschodnią część woj. świętokrzyskiego, po prawie cały obszar woj. lubelskiego i północno-wschodnią część woj. podkarpackiego ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych opadów deszczu podczas burz i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnego wiatru.

Stopień 1 został natomiast wydany w pozostałych regionach za wyjątkiem woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniej części woj. wielkopolskiego, również głównie ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych opadów deszczu podczas burz.

Jak informują Polscy łowcy burz: 

Burze możliwe są przez większość doby, ale największe szanse ich pojawienia się wystąpią po południu i wieczorem. Spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych oraz burz wielokomórkowych. W strefie konwergencji wiatru (ciągnącej się od Polski południowo-wschodniej przez centralną po północną) możliwy jest rozwój większego klastra wielokomórkowego, który w warunkach dużej wilgotności troposfery (wodność około 35 mm) i niedużego przepływu oznacza podwyższone ryzyko ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania. Ponadto, na południu kraju nie można wykluczyć superkomórek typu wysokoopadowego. Poza ulewnym deszczem miejscami mogą wystąpić również bardzo silne porywy wiatru.

Źródło: Polscy Łowcy Burz /Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 
Foto: Krosno112 

Strażacki.pl

Uwaga 

Czytaj również