Brzezia Łąka

Wóz za ponad milion złotych dla OSP Brzezia Łąka

Wóz za ponad milion złotych dla OSP Brzezia Łąka

Pod koniec grudnia 2019 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeziej Łące pod Wrocławiem wzbogaciła się o nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360. Wartość nowego pojazdu to 1,2 miliona złotych. Zakup sfinansowano ze środków gminy Długołęka, promesy pochodzącej z budżetu państwa oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  Nowy nabytek zastąpił GBA 2,5/16 Star 244.

28 grudnia 2019 roku strażacy z Brzeziej Łąki odebrali fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360. Producentem nadwozia specjalnego była firma Inżynieria Samochodów Specjalnych WAWRZASZEK z Bielska-Białej. Wóz posiada zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, 300 litrowy zbiornik środka pianotwórczego i autopompę Ruberg AB o wydajności 3600 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar i 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar. Układ wodno-pianowy tworzy także działko gaśnicze zamontowane na dachu pojazdu, wysokociśnieniowa linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów i instalacja zraszaczy z czterema dyszami zamontowanymi pod kabiną. Dodatkowo pojazd wyposażono w pneumatyczny maszt oświetleniowy o mocy 30 000 lm, oświetlenie pola pracy, fale świetlną i wyciągarkę. Zabudowa pożarnicza została wykonana na podwoziu Scania P360 z układem jezdnym 4x4 i silnikiem o mocy 360KM (265kW). Pojazd posiada skrzynię biegów w systemie półautomatycznym. Jednomodułowa kabina brygadowa jest przystosowana dla sześciu osób. Została doposażona w mocowania aparatów ochrony dróg oddechowych w oparciu tylnej ławki, przestronne półki na drobniejszy sprzęt ratowniczy oraz uchwyty i miejsca przeznaczone do przechowywania hełmów strażackich.

Druhowie z Brzeziej Łąki mieli duży udział w produkcji zabudowy specjalnej. Strażacy zasugerowali wiele zmian i poprawek, których realizacji skrupulatnie dozorowali. Skutkuje to dużą ilością udogodnień, które wpłyną na wysoki komfort i bezpieczeństwo przy pracy z nowym pojazdem. Wartość samochodu to 1,2 miliona złotych. Zakup sfinansowano ze środków gminy Długołęka, promesy pochodzącej z budżetu państwa oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Nowy nabytek zastąpił wysłużonego GBA 2,5/16 Star 244 z zabudową wykonaną przez Pojazdy Specjalne Szczęśniak, który  trafi na sprzedaż. Duże zaangażowanie i pomoc w pozyskaniu pojazdu wykazał wójt gminy Długołęka – Wojciech Błoński.


Wyposażenie ratowniczo-gaśnicze:

 • agregat prądotwórczy Honda ECT7000 7Kw
 • aparaty ochrony dróg oddechowych (szt.4) + zapasowe butle z powietrzem (szt.2)
 • armatura pożarnicza (wodno-pianowa)
 • defibrylator AED
 • detektor prądu przemiennego, detektor wielogazowy
 • drabina nasadkowa, drabina strażacka przenośna
 • osprzęt asekuracyjny (kamizelka asekuracyjna (szt.2), liny ratownicze, pasy strażackie, szelki bezpieczeństwa)
 • narzędzia hydrauliczne do ratownictwa drogowego:

*nożyco-rozpieracz Lukas eDraulic SC 358 E2
*nożyce Lukas S377
*rozpieracz Lukas SP555
*pompa Lukas P630SG
*mata sprzętowa, piła ręczna do szyb, węże hydrauliczne

 • pilarka łańcuchowa do drzewa STIHL MS193T (szt.1), pilarka łańcuchowa do drzewa STIHL MS-362 (szt.2), pilarka tarczowa do betonu i stali STIHL
 • podpory stabilizujące do ratownictwa technicznego (szt.2)
 • podręczny sprzęt burzący (bosak, łom (szt.2), kilof, młot, narzędzie Haaligan, nożyce do prętów (szt.2), siekiery (szt.2), topór strażacki)
 • pompa pływająca NIAGARA-2, pompa szlamowa Honda WB30XT, pompa szlamowa Honda KTH-80X
 • sprzęt do zabezpieczania miejsca zdarzenia (flary ostrzegawcze M-FLARE, pachołki drogowe)
 • sprzęt łącznościowy i oświetleniowy (latarki, radiotelefony nasobne, radiotelefon przewoźny)
 • wentylator oddymiający SKORPION MAXI
 • wyposażenie pozostałe (łopaty, miotły, szpadle, tłumice, widły, parawan ochronny, sorbent mineralny, wózek do rozprowadzania sorbentu, opryskiwacz ręczny, kombinezon do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych, rzutka ratownicza, rolki transportowe do pojazdów
 • zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1 z deską ortopedyczną i kompletem szyn Kramera

Tekst: Kamil Czereba / Strażacki.pl

Zdjęcia: Kamil Czereba, Konrad Pluciński

Strażacki.pl

Pod koniec grudnia 2019 jednostka Ochotniczej


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również