Technika

Zastosowanie termowizji w obrębie technologii ekologicznych

Zastosowanie termowizji w obrębie technologii ekologicznych

Technologie, które mają przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, są już obecne na każdym kroku. Począwszy od turbin wiatrowych, na fotowoltaice kończąc. Jednak te technologie niosą za sobą także zagrożenia; m.in. zagrożenia pożarowe. Dziś przybliżamy Wam, jak można wykorzystać kamery termowizyjne, podczas działań w obrębie tych technologii.

Turbiny wiatrowe
W przypadku tych konstrukcji i technologii mogą zdarzyć się różne defekty techniczne, ale także może w obrębie turbin wiatrowych dojść do pożaru. Pożar może powstać w samej gondoli na wysokości kilkudziesięciu metrów lub też w którymś miejscu w wieży. Dlatego też w celu rozpoznania, gdzie znajduje się prawdopodobne ognisko pożaru, możemy wykorzystać kamerę termowizyjną, będącą na wyposażeniu pojazdu pożarniczego. Za pomocą kamery termowizyjnej staramy się znaleźć sygnaturę ciepła, świadczącą o możliwym ognisku pożaru. Najczęściej sygnatura ciepła będzie widoczna jako jaśniejszy punkt na tle danego elementu. Sygnatura ciepła może też przybierać inne kolory jak np. żółty. Wszystko zależy, w jakim trybie działa kamera termowizyjna.

windmfire
Foto. Sygnatura wysokiego ciepła widoczna na obrazie termalnym wieży turbiny wiatrowej, świadcząca o prawdopodobnym zdarzeniu pożarowym wewnątrz wieży turbiny (Kamera FLIR K55)

Fotowoltaika
Również ta technologia ze względu na niskiej jakości elementy lub niestaranne wykonanie może spowodować pożar. Dlatego też kamera termowizyjna w przypadku pożaru panelu fotowoltaicznego powinna być użyta już na początku działań gaśniczych do oceny efektywności naszych działań za pomocą danego środka gaśniczego (np. wody), gdzie sprawdzamy sygnaturę ciepła. W tym przypadku interesuje nas czy sygnatura ciepła o dużej intensywności, zmniejsza się po naszym działaniu.
Również kamera termowizyjna sprawdzi się podczas rozpoznania w zdarzeniu o charakterze zapach spalenizny kabli w domu. Za pomocą kamery termowizyjnej szukamy możliwych sygnatur ciepła świadczących o przegrzewających się kablach m.in. z instalacji PV, ale również szukam sygnatur ciepła od strony wewnętrznej dachu jeżeli instalacja PV jest zabudowa w konstrukcji dachu skośnego.

Pojazdy elektryczne
Nie jest to już żadna fantastyka, ale rzeczywistość, w której pojazdów jest już sporo na naszych drogach. Zdarza się, że także te pojazdy z różnych przyczyn ulegają pożarowi, dlatego działania straży pożarnej w przypadku pożarów pojazdów elektrycznych, powinny odbywać się także z użyciem kamery termowizyjnej, która pozwoli nam ocenić efektywność nie tylko działań gaśniczych, ale także efektywność ewentualnego chłodzenia baterii za pomocą kontenerów lub płacht przeznaczonych do tego celu. Aby efektywnie wykorzystać kamerę termowizyjną w przypadku działań chłodzenia z użyciem wymienionego sprzętu, powinniśmy oceniać sygnaturę ciepła, znajdującą się na konstrukcji od strony wewnętrznej tam, gdzie znajdują się stopy kierowcy lub pasażerów. Mówiąc o pojazdach elektrycznych, należy mieć na uwadze nie tylko samochody elektryczne, ale także hulajnogi elektryczne, motocykle elektryczne lub rowery elektryczne.

elect23
Foto. Sygnatura ciepła widoczna przy progu pojazdu, mogąca świadczyć o nagrzewającej się baterii w samochodzie elektrycznym. Możliwe wystąpienie pożaru. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku wypadku drogowego z udziałem samochodu elektrycznego.

Są to tylko niektóre przykłady zastosowania kamery termowizyjnej w przypadku omawianych technologii, omówione w sposób pisemny. Należy pamiętać, że żadne opracowanie nie zastąpi specjalistycznego szkolenia z zakresu termowizji i prawidłowego odczytywania obrazów termalnych.

Strażacki.pl

T

Czytaj również